Меморандумът с „Алмаз - Антей" допълва подписаните по-рано съглашения на „Атомстройекспорт" с ГидроОГК и „Стройтрансгаз". В компанията казват, че по този начин се застраховат в случай на дефицит на производствени мощности.
В момента Атомстройекспорт изгражда пет атомни енергоблока в Индия, Китай и Иран и планира строителството на два в България.
Контролният пакет акции принадлежи на структурите на Росатом, 49,8% на Газпромбанк.
Концернът за ПВО „Алмаз-Антей" прави зенитно-ракетно и радиолокационно оборудване. Той е 100% собственост на руската държава и през 2006 година е спечелил $ 2,36 млрд.
Двете компании са подписали меморандум за сътрудничество, договорили са се за партньорство на пазара за строителство на електростанции, в т.ч. атомни, а също за реализация на инвестиционни проекти в областта на електроенергетиката.
В рамките на партньорството „Атомстройекспорт" има интерес да въвлича в атомния отрасъл технологии от отбранителния сектор, а „Алмаз-Антей" - да „увеличава икономическия си потенциал".
По думите на прессекретаря на Атомстройекспорт, военно-отбранителната компания се интересува от наукоемки технологии, мощности за производство на оборудване, а също и от профилирани специалисти.
Най-вероятно е създаване на съвместни предприятия между двете компании, които ще се разполагат на мощностите на „Алмаз-Антей". Конкретните форми на сътрудничество ще зависят от перспективите за участие на Атомстройекспорт в нови международни търгове за строителство на АЕЦ.
Специално се отбелязва намерението на Атомстройекспорт да работи с партньорите си както в Русия, така и в чужбина.
От „Алмаз-Антей" са по-дискретни, но вътрешни лица отбелязват, че производствените мощности на някои от заводите им не са достатъчно натоварени. По-рано директорът на военните е казал, че делът на гражданската продукция до 2015 ще бъде увеличен от 10% до 30%.
Анализатор от Nuclear.Ru коментира, че с действията си Атомстройекспорт създава допълнителна конкуренция вътре в страната, от което Росатом подчертано иска да се дистанцира. „Възможно е тези действия да са обусловени от неопределеността на влизането на Атомстройекспорт в единния държавен „Атоменергопром".
Има и противоречие в интересите на акционерите на Атомстройекспорт: най-вероятно Газпромбанк е за засилване присъствието на вътрешния пазар.