Агенцията по обществени поръчки установи, че от известно време в интернет пространството се e появил сайт, наречен Първа частна агенция за обществени поръчки, съобщиха от пресцентъра на Агенцията.
На този сайт Първа частна агенция за обществени поръчки практически е копирала интернет страницата на Агенцията по обществени поръчки. Използувани са същите форма, постройка и визуални символи, чрез което се цели въвеждането в заблуда на възложителите, кандидатите, участниците и всички заинтересовани лица.
Във връзка с предприетите действия от Агенцията по обществени поръчки, още на 17.10.2006 г., наименованието на сайта е сменено и той вече се нарича Агенция за частни търгове, като от графичното оформление е премахнат гербът на Република България.
Независимо от това, чрез тази интернет страница авторите й недвусмислено се опитват да въведат в заблуждение възложителите, кандидатите и участниците в процедури за възлагане на обществени поръчки.
Копирани са пунктуално текстове от страницата на Агенцията по обществени поръчки, без да е указан източника.
Предлага се методическо обслужване и редица дейности, като част от тях са недопустими от законова гледна точка.
Обявено е, че ще се провеждат търгове при запазване конфиденциалността на възложителите, с което се нарушават принципите за публичност и прозрачност, заложени в закона.
Използвани са термини, които не отразяват правилно и етично постановките на Закона за обществените поръчки и съпътстващата го подзаконова нормативна уредба, без да е указано, че става дума за дейност извън приложното поле на Закона за обществените поръчки.
От АОП припомнят, че Агенцията по обществени поръчки към министъра на икономиката и енергетиката е единственият орган, определен от закона, който има право да издава методически указания по прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки.
Агенцията предупреждава, всички заинтересовани лица, използващи подобни информационни ресурси, че рискуват да претърпят сериозни финансови загуби и да допуснат грешки, които да доведат до възникване на нарушения и обжалване на процедури, включително и до сключване на нищожни договори за възлагане на обществени поръчки.