Според оповестените през уикенда важни икономически данни, търговският баланс на Китай за септември месец отчете излишък от +27.7 млрд.$ спрямо излишък за +26.7 млрд.$ през август и при средни прогнози на пазара за излишък в размер на +20.7 млрд.$.
Основна причина за разширяването на търговският излишък на Китай беше солидния ръст на износа с +9.9% г./г. през септември, което беше почти двойно над средните прогнози за ръст с +5.0%г./г.
В същото време китайският внос за септември покачи с +2.4%г./г. (около средните прогнози на пазара) след +2.6%г./г. за август месец.
Тези по-добри данни и особено солидното повишение на китайския износ предполагат, че китайската икономика може би опита да поднови своята по-солидна експанзия след месеци на забавяне на икономическия растеж и че на този етап може би не са нужни по-агресивни мерки от страна на китайските власти и допълнителни стимулиращи мерки от страна на PBoC (Китайската централна банка) в подкрепа на икономическия растеж.
В същото време обаче тези данни и особено все още слабия китайски внос показват, че все още втората по сила икономика не може да набере отново достатъчно добър възходящ импулс разчитайки на вътрешното потребление.
Износът на Китай през септември за Европейския съюз и Еврозоната пък отчете пореден силен спад от цели -10.7%г./г. (спад за 4-ти пореден месец и спад за 7-ми месец тази година) след +9.8%г./г. преди година. Това е пореден ясен знак за слабостта на европейската икономика и негативното отражение върху икономическия растеж на Китай.
Износът на Китай за САЩ през септември покачи с +5.5%г./г. след +3.0%г./г. за август месец, но все още е доста под китайският износ за водещата световната икономика от цели +11.6% г./г. преди година (през септември 2011г.). Този все още относително умерен ръст на китайския износ за САЩ също е сигнал който затруднява връщането на Китай по пътя на солидния икономически растеж.
По-рано днес бяха оповестени и данните за инфлация в Китай през септември месец, като индексът на потребителските цени (CPI) покачи с +0.3%м./м. (при средни прогнози за +0.4%м./м.) и забави своя растеж до +1.9%г./г. (колкото прогнозите на пазара) след +2.0%г./г. за август месец. Индексът на производствените цени (PPI) на Китай за септември месец пък отбеляза спад с -0.1% м./м. и спад с -3.6%г./г. (при средни прогнози на пазара за спад с -3.5% г./г.) след спада с -3.5% г./г. за август месец. Така за седми пореден месец PPI на Китай отчита дефлация, което би довело до нараняване на корпоративните печалби и подчертава от една стрна, че очакванията, че китайската инфлация ще остане слаба в идващите месеци, но от друга страна подчертава продължаваща слабост в промишления сектор на втората по сила световна икономика.
Като цяло ниските данни за CPI и PPI пък биха позволили китайските власти да предприемат допълнителни стимулиращи икономиката мерки.
Днес имаше и поредни високи нива на т.н. фиксинг на китайския юан, като той беше фиксиран от китайските власти в 6.3112 долара спрямо 6.3264 $ в петък, като само през последните 4 дена китайския юан поскъпна с 0.53% спрямо USD (въпреки днешното ново засилване на USD на forex пазара). Според анализатори, този остава висок фиксинг на китайския юан (CNY/USD фиксинга) в комбинация с по-добрите данни за търговския баланс (и най-вече износа) на Китай за септември месеци предполагат, че китайската икономика може би вече формира временно дъно (през Q3 на годината?). Но дали това е така ще се разбере от очакваните този четвъртък важни данни за БВП на Китай през Q3 на 2012г. като за сега средните прогнози са за ново забавяне на китайския растеж до +7.4%г./г. от +7.6%г./г. за Q2 на годината.
Графики на БВП 3м./3м. и износът г./г. на Китай