На пресконференция през уикенда (като част от годишната среща на МВФ и Световната банка в Токио) шефът на ЕЦБ - Марио Драги призна, че единният надзор който ще трябва да осъществява ЕЦБ на банките в Еврозоната вероятно ще стане оперативно работещ чак през 2014г., дори ако европейските власти вземат решение за стартирането на Единния европейския банков надзор от началото на 2013г.

"Много е важно, че банковата регулация/надзор влиза в сила от 1-ви януари 2013г., но това не означава, че надзорът ще стане оперативно работещ от началото на следващата година. ние смятаме, че януари 2014г. ще бъде времевата рамка в която Единния банков регулатор може да стане оперативно функциониращ", заяви Драги.

Бел.р. Това "признание" на Драги сякаш е в подкрепа на изказванията на редица немски официални представители (в т.ч. канцлера Меркел и фин.министър Шойбле), че не трябва да се "прибързва" със стартирането на Единния европейския банков надзор, чиято основна роля ще бъде поверена на ЕЦБ. Дали немската страна продължава да държи на по-бавната скорост при стартиране на Единния банков регулатор на фона на исканията от страни като Франция, Испания и Италия за неговото реално стартиране още от 1-ви януари 2013г. ще стане ясно на важната таз седмична Европейска среща на върха в четвъртък и петък (18-ти и 19-ти октомври).

Основна цел за създаването на Единния европейски банков надзор е, че след неговото влизане в сила, Европейския стабилизиращ механизъм (ESM фонда) ще може да участва директно в рекапитализацията на закъсали търговски банки от Еврозоната, а не както до сега чрез отпускането на спасителна финансова помощ за съответните правителства, която от една страна е обвързана с условия/програми за икономии и реформи, а от друга страна това допълнително и без това големите държавни дългови на съответните страни-членки на Еврозоната.