"Христо Бисеров в схема за пране на пари чрез акции" е заглавиe от в. "Труд"
Разследващи полицаи, прокурори и агенти от Комисията за отнемане на престъпно придобито имущество са открили схема за пране на пари чрез акции, в която е замесено семейството на бившия зам.шеф на Народното събрание и на ДПС Христо Бисеров.
"Купуват се акции или дялове, които след това повишават цената си баснословно. Това е начин да преминат сумите през друга фирма и да се перат пари", обясни шефът на комисията Пламен Георгиев. Той уточни, че цената на определени акции от 25 000 лв. за четири месеца е скочила над 800 000 лв. За толкова съпругата на Бисеров и сина й Ивайло Главинков ги продали на японска фирма, която по-късно ги продала отново за 25 000 лв. на българска фирма, в която има участие доведеният син на Бисеров - Ивайло Главинков.
Прочети още от в. "Труд"

"Чистка по границите", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Чистка по границите започна властта заради контрабандните канали и борбата с корупцията. По-малко от 4 месеца, след като официално бе назначен, директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Милен Пенев вчера бе освободен от поста си. Той обаче не напуска системата, а е понижен, като от днес ще отговаря само за дирекция "Гранична полиция - Аерогари".
Официални мотиви за рокадата от МВР няма. Само преди дни обаче премиерът Бойко Борисов нареди на вицепремиера Румяна Бъчварова да направи персонални промени, с цел по-ефективна борба с контрабандата и корупцията. В края на март заради пропусната голяма пратка контрабандни цигари на граничния пункт "Капитан Андреево" бяха арестувани 13 митничари и трима гранични полицаи. Още тогава Борисов нареди на вътрешния министър "кадрови и персонални промени навсякъде по границите".
Прочети още от в. "Стандарт"

"Как една банка обра 9 млн. лв. с помощта на наивен (или корумпиран) съдия", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
По скандална схема Софийският апелативен съд "опрости" 9 млн. лева на Инвестбанк.

Можем ли да вярваме на банката си, че депозираните в нея пари няма да изчезнат? Можем ли да вярваме на съда, че дори и някой да открадне парите ни, той ще отсъди справедливо и честно? Възможно ли е непознат никому адвокат да влезе в залата и да каже, че ние сме го изпратили, и да заяви, че всъщност не иска 9-те милиона, които долната инстанция ни е присъдила, а пък съдът да приеме заявлението като чиста монета и да прекрати делото?
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Рекорд: 8,1 млрд. лв. платени за пенсии", пише в. „24 часа"
Рекордните 8,1 млрд. лв. е изплатил за пенсии през миналата година Националният осигурителен институт, сочат данните за бюджетните показатели на НОИ от 2010 г. насам.
За последните 4 г. разходите за пенсии на НОИ са се увеличили с 1,1 млрд. лв. През 2010 г. са платени 6,981 млрд. лв. Увеличението през миналата година пък е с близо 400 млн. лв. спрямо платените през 2013 г. пари.
Пенсиите, платени от НОИ, са 9,9% от произведения в страната брутен вътрешен продукт, показват още данните на НОИ.
Прочети още от в. „24 часа"

"Държавата ще прави лечебници в отдалечените райони на страната" е водещo заглавиe на в. "Сега"
След като 15 години общински и държавни лечебни заведения в отдалечени и бедни райони бяха принуждавани да свиват и дори закриват дейността си поради липса на финансиране, сега здравният министър Петър Москов обяви точно обратния подход - при недостиг на лечебни структури държавата ще разкрива такива.
Предстои у нас за пореден път да се направи национална здравна карта, която да опише състоянието на лечебната мрежа във всички области спрямо нуждите на населението на съответните райони, предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, представени от Москов вчера. "На местата, където се установи недостиг на детски или неврологични отделения например, държавата ще създаде съответните структури", каза той. "Там ще се прави държавна политика. Досега държавната политика беше заместена от свободната инициатива", мотивира се министърът. Той обаче ще разчита и на частниците, за които ще се създадат предпоставки да инвестират на местата с недостиг на структури за лечение.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"По двама учители в големите класове" четем на първа страница във в. "Монитор"
По двама учители да преподават в класовете, в които има голям брой ученици. Такава идея представи зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева вчера по време на конференция, посветена на образователната реформа. Предложението й дойде, след като учители се оплакаха, че в някои класове учениците са прекалено много като брой - по 28, 29 и работата с такава голяма група не била ефективна.
„Броят на учениците в паралелките, не трябва да надвишава 22-ма", коментира учителят от Добрич Станислав Полименов. Позицията му бе подкрепена и от преподавателя по история Емил Джасим.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Севлиевската "Паралел" инвестира 16 млн. лв. в мебелен завод", пише в. "Капитал Daily"
Севлиевската мебелна компания "Паралел" започна строежа на нова производствена и складова база. Предприятието ще се намира до сегашното производство на фирмата, съобщиха от строителната компания "Кастело Прикаст", която е изпълнител на проекта. В него ще се произвежда основно мека мебел: матраци, облицовки, дамаски, пенополиуретан и др.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„ЕС обяви нова "война" на найлоновите торбички", пише в. "Сега"
България трябва да намери начин през идните 3 години да свали драстично потреблението на найлоновите торбички - до максимум 90 бройки на човек годишно. Това произлиза от решението, което Европарламентът гласува вчера на второ четене. Битката с полиетиленовата напаст у нас започна през есента на 2011 г., когато екоминистерството за пръв път въведе екотакса за пликовете тип "потник" с цел да ограничи използването им.

Полиетиленовите торбички, по-тънки от 50 микрона, все още масово се използват в магазините в ЕС, като за разлика от по-плътните рядко се употребяват многократно. Средностатистическият европеец употребява по 190 торбички годишно. Това прави 100 млрд. броя за ЕС, като 8 млрд. от тях попадат в реки и езера, по дървета, ниви и шосета, съобщи БГНЕС. Торбичка се произвежда за 5 секунди, използва се за 5 минути, а се разгражда за 500 години.
Прочети още от в. "Сега"

"По-високи пенсии, ама друг път" пише в. „Труд"
"Целта на промените е да се засили финансовата независимост на пенсионнната система от държавния бюджет и да се създадат възможности за увеличаване на пенсиите", обича да повтаря социалният министър Ивайло Калфин при представянето на пенсионната реформа. "Работим за хората, другото не е важно", гарантира редом с него министърът на финансите Владислав Горанов. Послания, достойни за всеки оратор на предизборен митинг.
Розови обещания за високи пенсии има и в законопроекта на социалното министерство за промени в пенсионноосигурителната система. Предвижда се например коефициентът за всяка година стаж в пенсионната формула да се увеличи от 1, 1 на 1, 5 - плавно до 2026 г. Това би повишило пенсиите с впечатляващите 40%. За съжаление изпълнението е обвързано с твърде разтегливата уговорка "при възможност на бюджета". Елементарната сметка показва, че повишението на коефициента с 0, 1% би вдигнало пенсиите с близо 10%.
Прочети още от в. „Труд"

"Магистрала до „Младост" от септември", четем във в. "Монитор"
Задръстванията по основната пътна артерия на столичния квартал „Младост"- бул. „Александър Малинов" ще продължат до началото на септември. Тогава трябва да е завършен изяло ремонтиращия се повече от година булевард, който поема почти целия трафик в района.
От 15 май общината започва работата по „Малинов" в отсечките между булевардите „Цариградско шосе" и „Андрей Сахаров" и изграждането от ул. „Балан" до Южната дъга на Околовръстното шосе.
„Булевардът ще бъде с две платна от по три ленти всяко, като при Бизнес парка ще има и локални платна, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова. Така целият участък от бул. „Цариградско шосе" до Околовръстния път ще стане 6-лентов булевард. Освен това ще бъде подменено осветлението и ще бъде извършено озеленяване по протежението на новия градски аутобан.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Бързите кредити са по-скъпи от позволеното", пише в. „24 часа"
Фирмите за бързи кредити масово са въвели нови изисквания за клиентите си, с които лесните заеми се оскъпяват допълнително, над законовата бариера. Това призна Неделчо Спасов, председател на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, в която членуват компании от бранша.
Според Закона за потребителския кредит годишният процент на разходите (ГПР) не трябва да надвишава 50%. В ГПР се включват всички лихви, такси и комисиони, които потребителите дължат по кредита.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Какво наистина мисли Централна Европа за Русия?", пише в. "Стандарт"
Само преди десет години в американската представа Централна Европа бе "Новата Европа" на Доналд Ръмсфелд - сбор от героични малки нации, които обичат свободата, и най-лоялните съюзници на Америка. Вашингтон ги въведе в НАТО като крепостна стена срещу нестабилността в Близкия изток и руския експанзионизъм. Днес възприемането на тези страни се промени. Мнозина се опасяват, че част от тези смели, стратегически жизнени държави са станали троянски коне на Русия сред западните съюзници.
Желанието на чешкия президент Милош Земан да присъства на военния парад в Москва тази пролет за 70-годишнината от съветската победа над нацистка Германия - събитие, което западните държавни глави бойкотират - беше разчетено като символичен пробив в прозападната ориентация на Централна Европа. (След интензивен натиск г-н Земан се отказа да присъства на парада, но не и от пътуването до Москва).
Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан даде знак, че неговото правителство ще блокира предложеното формиране на Европейски енергиен съюз, който заема централна роля в стратегията на Брюксел за намаляване на влиянието на Русия в региона.
Прочети още от в. "Стандарт"