Липсата на консенсус относно валутите, както и разделението между Брюксел и Пекин по темата за сигурността на храните правят все по-чувствителна политиката на икономическите отношения между ЕС и Китай, имаща освен това за фон и нарастващият търговски излишък на азиатската свръхдържава - продължава коментара си FT.
Все пак Пекин смекчи твърдата си позиция относно валутите, предоставяйки на големите френски компании контракти за EUR 20 млрд. Така мечтите на френския президент за по-голям износ на Европа за Китай започват да се осъществяват.
В момента Франция е много зад Германия в износа за бързо нарастващата китайска икономика. В момента Франция е на 10то място като износител с пазарен дял от около 1.4% в Китай. Силното евро създаде проблеми на френските и другите европейски компании, изнасящи за обвързаните с долара икономики.
След срещата си с президента Ху Жинтао, Саркози е призовал за хармоничен и честен валутен курс. Това значело, също така и в полза на Китай, да се ускори поскъпването на юана спрямо евро.
Но премиерът Вен Жибао по-късно обясни на френския президент, че Пекин ще се придържа към постепенния си подход в реформирането на механизма на разменния курс и не коментира скорошното поевтиняване на ренминби спрямо евро.
Все пак Пекин е готов да намали търговския си излишък. Най-облагодетелстван ще бъде Airbus, получил изненадваща поръчка за 160 самолета на стойност €10 млрд. Може би тази година конкурентът Boeing ще бъде изпреварен по поръчки.
Самолетите предназначени за Китай са 110 джета A320 и 50 самолета A330. Китай се облагодетелства от технологии за авиационната си индустрия: с Airbus е постигнато съглашение за производство на A320 в Китай.
Зарадваха се и от Areva, атомната инженерингова и уранодобивна компания. Те получиха най-големия контракт в историята от 8 млрд. евро за проектиране и строителство на два нови ядрени реактора, като държавната EDF ще притежава дял в смесеното предприятие в замяна на 30% финансиране. Areva освен това общеа на Китай доставки на уран за двадесет години напред. Alcatel-Lucent и производителят на турбини Alstom също обявиха за сделки.
Във вторник и сряда Китай е домакин на срещата на тримата с най-тежък глас в монетарната политика на Еврозоната, а в сряда ще се проведе среща на високо равнище между Китай и ЕС.