Китай се отклони от призивите на гостуващия френски президент Никола Саркози за ускоряване темповете на поскъпване на китайската валута спрямо евро, отвръщайки, че реформите на валутния курс ще продължат със собствен „постепенен" темп, научаваме от Financial Times.

Липсата на консенсус относно валутите, както и разделението между Брюксел и Пекин по темата за сигурността на храните правят все по-чувствителна политиката на икономическите отношения между ЕС и Китай, имаща освен това за фон и нарастващият търговски излишък на азиатската свръхдържава - продължава коментара си FT.

Все пак Пекин смекчи твърдата си позиция относно валутите, предоставяйки на големите френски компании контракти за EUR 20 млрд. Така мечтите на френския президент за по-голям износ на Европа за Китай започват да се осъществяват.

В момента Франция е много зад Германия в износа за бързо нарастващата китайска икономика. В момента Франция е на 10то място като износител с пазарен дял от около 1.4% в Китай. Силното евро създаде проблеми на френските и другите европейски компании, изнасящи за обвързаните с долара икономики.

След срещата си с президента Ху Жинтао, Саркози е призовал за хармоничен и честен валутен курс. Това значело, също така и в полза на Китай, да се ускори поскъпването на юана спрямо евро.

Но премиерът Вен Жибао по-късно обясни на френския президент, че Пекин ще се придържа към постепенния си подход в реформирането на механизма на разменния курс и не коментира скорошното поевтиняване на ренминби спрямо евро.

Все пак Пекин е готов да намали търговския си излишък. Най-облагодетелстван ще бъде Airbus, получил изненадваща поръчка за 160 самолета на стойност €10 млрд. Може би тази година конкурентът Boeing ще бъде изпреварен по поръчки. 

Самолетите предназначени за Китай са 110 джета A320 и 50 самолета A330. Китай се облагодетелства от технологии за авиационната си индустрия: с Airbus е постигнато съглашение за производство на A320 в Китай.

Зарадваха се и от Areva, атомната инженерингова и уранодобивна компания. Те получиха най-големия контракт в историята от 8 млрд. евро за проектиране и строителство на два нови ядрени реактора, като държавната EDF ще притежава дял в смесеното предприятие в замяна на 30% финансиране. Areva освен това общеа на Китай доставки на уран за двадесет години напред. Alcatel-Lucent и производителят на турбини Alstom също обявиха за сделки.

Във вторник и сряда Китай е домакин на срещата на тримата с най-тежък глас в монетарната политика на Еврозоната, а в сряда ще се проведе среща на високо равнище между Китай и ЕС.