
Планираната 150-етажна Chicago Spire ще бъде с 610 метра височина и ако бъде завършена ще стане най-високата сграда в западното полукълбо и шестата по височина в света сред планираните небостъргачи.
Spire трябваше да бъдат завършена до 2012 г. и ирландския строител вече започна глобална маркетингова кампания.
Купувачите вече взеха близо една трета от неговите 1 194 луксозни апартаменти с цени от между $750 000 и $40 милиона.
Но след изкопаване на 26 метров ров изграждането на Spire (спирала), чиято форма е вдъхновена, според прочутия архитект Сантяго Калатрава от дима на лагерните огньове на индианците, беше спряно през януари заради кредитната криза, която оказа силен натиск върху строителството в целия свят.
Shelbourne Development Group, която е базираната в Дъблин не успява да осигури финансирането от 1 млрд. долара за Chicago Spire.
Строителните профсъюзи започнаха преговори да инвестират от пенсионните си фондове, за да стартират проекта, тъй като кулата би осигурила 1 млн. работни дни за строителните работници.
Чикаго отдавна е витрина за високите небостъргачи и историята на града е пълна с разработчици, чиито амбиции понякога се разбиват в скалите на икономическите забавяния.
В момента, в глобален мащаб са замразени дейностите по 142 небостъргача, или 11%, от всичките 1324 проекта за небостъргачи в света.
От замразените проекти 29 са в САЩ от общо 301 планирани за строителство през тази година, според данните на германската Emporis.
В Дубай беше замразено строителството на високата 1 километър Nakheel Tower, а проекти на обща стойност 75 млрд. долара са спрени или отменени в Обединените арабски емирства, спoред доклад на HSBC от януари.
Сред най-големите замразени проекти са и Russia Tower в Москва и Gran Torre Costanera в Сантяго.
Рецесията в САЩ се усеща най-остро в строителния сектор, като над 2 млн. американски строителни работници са без работа, а нивото на безработица е 21.4% - най-високото от всички сектори.
Строителните работници са свикнали с цикличното редуване на възходи и свивания, но тази криза изглежда е по-дълбока и по-продължителна. Последствията за потребителското търсене от загубените надници в размер на 35-40 долара на час люлеят цялата икономика.
Наскоро приетите мерки за подкрепа на икономиката на САЩ, включват 150 млрд. долара за строителство и ремонти на инфраструктура, което би осигурило 700 хил. работни места в краткосрочна перспектива, според профсъюзите.
В момента заеми за строителство обаче се осигуряват много трудно, а доста проекти изобщо не стартират или са спрени.
На жилищния пазар в САЩ има пренасищане от непродадени или отнети, заради просрочени ипотеки имоти, като най-малко 7 хиляди от тях са в района на Чикаго.
За това надеждите в сектора, в града на ветровете са насочени към въпроса дали Чикаго ще вземе летните олимпийски игри през 2016, което би означавало огромни инвестиции в сектора.
"Може би, ако във всеки град в Съединените щати имаше Олимпиада, това би било единственото нещо, което ще ни спаси," според местен строителен предприемач.