"Магистрала "Марица" е почти готова. По-скъпо и по-бавно", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
За 36 години България ще успее да завърши 114-километровата магистрала "Марица". Ускорението дойде преди четири години, когато започна строителството на две отсечки от по 30 км. Макар и с около две години по-късно от първия план и няколко десетки милиона лева повече от планираното, до октомври целият път ще е готов. В четвъртък отсечката от магистрала "Марица" между Харманли и Димитровград (лот 2) беше открита от премиера Бойко Борисов.
По-бавно и по-скъпо
Поръчката за строителство беше спечела от сдружение "Марица хайуей" с оферта за 146.6 млн. лв., като основното финансиране идваше по европрограма "Транспорт". Отсечката от 34 километра обаче поскъпна с 16 млн. лв. и се забави заради пропуски в проекта и изместване на електропроводи и напоителни съоръжения.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Топлофикациите: Чакайте високи изравнителни сметки за парно" е заглавиe от в. "Труд"
Огромни изравнителни сметки да очакват клиентите на централното парно през август, предупредиха от Асоциацията на топлофикационните дружества.
Заради разликата в температурите (последната зима е била по-студена от предходната) се е натрупало голямо количество нефактурирана енергия, която сега ще влезе в изравнителните сметки. Освен това отоплителният сезон т.г. е бил с 20 дни по-дълъг. От асоциацията не дадоха информация какви количества енергия е останала извън зимните фактури.
Прочети още от в. "Труд"
„Осъден за 18 убити духнал", пише в. „24 часа"
МВР издирва от 3 г. собственика на автобуса, който на 28 май 2009 г. причини смъртта на 18 души по време на тракийския събор на хълма Бакъджика край Ямбол, за да излежи 10-годишна присъда. Слави Славов е в неизвестност от 2012 г., когато наказанието му влезе в сила след решение на Върховния касационен съд (ВКС), стана ясно днес.
"Убитият си е убит - няма правосъдие и възмездие", казва Костадин Георгиев, син на загиналата при катастрофата Елена Георгиева. Той и сестра му са завели граждански иск срещу шофьора и собственика на рейса убиец,
Прочети още от в. „24 часа"
"Обществените поръчки пак ще влязат в зоната на здрача" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Намеренията на властта да има по-голяма прозрачност при провеждането на обществени поръчки и така да се ограничи корупцията там издържаха само няколко месеца. Проектът за нов закон за обществените поръчки (ЗОП), който е пуснат за обществено обсъждане, предвижда възложителите да си спестят публикуването на част от документите, които в момента задължително са публични. Това става ясно от изразено от Програма "Достъп до информация" становище по проект за изцяло нов ЗОП.
Според последните поправки в закона, одобрени през октомври 2014 г., възложителите са длъжни да поддържат на сайтовете си профил на купувача, в който задължително се публикуват 21 вида документи. В новия законопроект списъкът е съкратен до 11. Например комисиите за провеждане на процедурите няма да са длъжни да публикуват приложенията към протоколите и докладите, които готвят. Така няма да е ясно защо те са взели определено решение.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"115 хил. ученици с родител - гурбетчия" четем на първа страница във в. "Монитор"
115 хил. са учениците между 5 -и и 11-и клас с поне един родител, който е отишъл на гурбет. Това показват данни от проучване на „РискМонитор", проведено по поръчка на УНИЦЕФ. Това всъщност са 26% от децата или всеки четвърти ученик между 5-и и 11-и клас. Тревожното е, че хлапетата оставени без родителски надзор имат по-нисък успех в училище, по-често повтарят класове, пият и пушат повече, обясни социоложката Петя Кабакчиева, която вчера представи проучването. „40% от тези деца са посещавали Детска педагогическа стая и боледуват повече от останалите", коментира тя. Проблемът при тези ученици е, че попечителството върху тях не е уредено и на практика те са лишени от основни права, свързани със защитата на здравето им и реакции при противообществени прояви.
Чести са случаите, когато децата заминават при родителите си преди завършването на учебната година и се връщат след началото на следващата.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Борисов няма да сменя министри", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Кабинетът работи прекрасно, който може да предложи по-добър, да заповяда, отсече премиерът
Няма да има промени в правителството. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Димитровград при инспекцията на ремонтираната жп гара.
"Кабинетът работи прекрасно, който може да предложи по-добър - да заповяда!", отсече той.
Оценката му дойде в отговор на исканата от БСП Лява България оставка на правосъдния министър Христо Иванов. Червените го атакуваха заради проведеното обсъждане и гласуване при закрити врата на Споразумението между България и Международния наказателен съд за релокация на свидетели на съда. Вчера премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на транспорта Ивайло Московски, регионалният министър Лиляна Павлова участваха в церемонията по откриването на Лот 2 на АМ "Марица" с дължина 34 км. Тя да бъде готова предсрочно до края на септември, обеща министър-председателят. Преди откриването на Лот 2 министър Павлова връчи акт 16 на шефа на АПИ инж. Лазар Лазаров за пускането на трасето. Борисов благодари на археолозите, работили по Лот 1, за спазеното обещание да приключат работата си в срок и вече са освободили пътя. Преди да открие официално участъка край Димитровград, премиерът инспектира сам трасето, като шофира джипа си до Харманли. Той остана доволен. "Драго ми е, като гледам как се преобразява България! Да е жив и здрав Жан-Клод Юнкер и всички, които ни помагат, тази европейска солидарност, с което сега това се случи", каза премиерът.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Миролио: Слаби регулации и манипулации гонят инвеститорите от борсата", пише в. "Капитал Daily"
Един от големите чуждестранни инвеститори в България - Едуардо Миролио, обяви, че напуска българския капиталов пазар. Причините са, че според него регулациите на финансовия пазар са неадекватни, миноритарните акционери не са защитени, санкциите за манипулации на пазара са символични глоби, а законодателството, което се приема, често е спорно. Изказването му стана по време на кръгла маса за подобряване на инвестиционната среда в България, организирана от Българската агенция за инвестиции (БАИ).
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Банките влязоха в битка за всяка ипотека", пише в. "Сега"
Знаете ли, че сте спестили над 100 хиляди лева, ако сте изтеглили голям ипотечен кредит сега, а не преди 5 години? Всеки, който е взел ипотечен заем за 160 хиляди лева през 2010 г. при средната тогава лихва от 8.7%, след 25 г. ще върне 414 хиляди лева. При сегашните условия накрая сумата за връщане е 300 хиляди лева, или със 114 хиляди лева по-малко.
В момента българските банки са в люта битка за всеки нов клиент. Повечето големи трезори преливат от вложения, по които изплащат лихви, макар и минимални. Заради конкуренцията са принудени да свалят и лихвите по заемите. Тенденцията за намаляване е особено отчетлива при лихвените нива по жилищните кредити, като се очаква тя да продължи поне до края на годината. След увеличението на лихвите през 2009 г. и 2010 г. през последните няколко години те поеха в посока надолу, като от нива 8.5 - 9.5% слязоха до 5.3 - 6.3%.
От данните на БНБ е видно, че толкова ниски лихви по ипотеките не е имало.
Прочети още от в. "Сега"
"Корнелия Нинова: Пенсиите ще скочат поне с 10% след преизчисление" пише в. „Труд"
- Какви са впечатленията на парламентарната група на БСП от кандидата за управител на БНБ Димитър Радев, с когото червените депутати са срещнаха вчера, г-жо Нинова?
- Г-н Радев отговори професионално на зададените въпроси, които бяха относно финансовата стабилност на банките в България, мнението му за кризата в БНБ, какви мерки би предприел да не се повтори подобен случай. Но според мен изборът на управител на БНБ поставя две групи сериозни въпроси.
Прочети още от в. „Труд"
"Всеки СПА център с поне 40 кв. м закрит басейн", четем във в. "Монитор"
Закрит вътрешен плувен басейн с поне 40 кв. метра площ трябва да има задължително всеки СПА център у нас, а дълбочината му да е минимум 1,2 м. Това гласи наредбата за задължителните изисквания към балнеолечебните и уелнес центрове у нас, която е публикувана за обществено обсъждане. Според нея обектите се делят според предлаганите от тях услуги на четири вида - балнеолечебен (медикъл СПА) център, СПА център, уелнес и таласотерапевтични центрове. А за да започнат работа, тези обекти трябва да имат сертификати, които са издадени от министерството на туризма. Според проекта подобен документ ще има пет години валидност, а заедно с него се издава и табела на български и английски която трябва да стои на видно място в центъра.
Медикъл СПА центровете трябва да бъдат вписани в публичния регистър на обектите с обществено предназначение, а за ползването на минералните води е необходимо да има издадено разрешително по Закон за водите. На тези места трябва да се прилагат здравни процедури с минерална вода или лечебна кал. Само човек с висше образование в професионално направление „Медицина", „Обществено здраве", „Здравни грижи", „Туризъм" и „Спорт", който владее поне един чужд език и с поне 3 години стаж на подобна позиция, може да бъде управител на такъв център.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„470 000 лв. струва подредбата на национална галерия "Квадрат 500" ", пише в. „24 часа"
"Откриват нова галерия със стари картини", прочетох в сайт. "Че какви да са, мои ли?", пошегува се премиерът Бойко Борисов.
"Ще доведа министрите тук, да разгледат всичко зала по зала, картина по картина, за да ги ограмотиме", каза министър-председателят Бойко Борисов на Слава Иванова - директор на националната галерия, неофициално наричана "Квадрат 500" (разговорно известна като българския Лувър), но предстои името да бъде брандирано.
Вчера той, придружен от министъра на културата Вежди Рашидов и куратора на експозицията акад. Светлин Русев, от много хора от министерския си екип, разгледа част от 28-те зали, в които българското изкуство съжителства с европейското и световното на площ 16 хил. кв. м. Изложени са 1700 експоната от над 40 хиляди, които притежава колекцията на галерията.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
""Газпром" рискува с "Турски поток" ", пише в. "Стандарт"
Прокарването на морската част на газопровода "Турски поток" ще започне още през юни, обяви миналата седмица "Газпром". Концернът обаче рискува много, според експерти, тъй като строителството започва без междуправителствено споразумение, руският газ в Турция ще се конкурира с азербайджанския, а освен това съоръжението изобщо не се харесва на Европа. Основният проблем е, че няма подписано междуправителствено споразумение. Русия и Турция "все още не са достигнали етапа на започване на проекта", потвърди за Интерфакс посланикът на Турция в Москва Юмит Ярдъм. По думите му в момента не бива да се спекулира дори за сроковете за началото на проекта. Няма да бъде правилно като дати за пускане в експлоатация на газопровода да се посочват конкретно 2016 година или 2017 година, каза дипломатът.
"Газпром" обаче не се съмнява, че проектът ще бъде изпълнен. Засега "Газпром" просто пренасочва техниката, вече мобилизирана за "Южен поток", към подводния участък за новия газопровод, отбелязва старшият анализатор на "Уралсиб" Алексей Кокин. В случая с "Турски поток" в началото "Газпром" най-вероятно ще се ограничи с минимална конфигурация, полагайки само една линия за около 16 милиарда кубични метра, прогнозира Кокин.
Ограниченият газов пазар на Турция означава, че "Газпром" трябва да търси и други купувачи.
Прочети още от в. "Стандарт"