
Може би някой у нас ще обърне внимание на новината, че режисьорът Дейвид Линч и звездата от шестдесетте Донован са започнали кампания, насърчаваща децата да се занимават с медитация в училище.
В серия от сказки двамата ще популяризират техниката на трансцедентална медитация, практикувана от Махариши Махеш Йоги, популяризирана от Бийтълс преди 40 години. Друг скорошен адепт на ТМ техниката е Йоаким Чисано, бившият президент на Мозамбик.
Линч е правил подобни неща и преди. Преди време той убеди 20,000 ученици в САЩ да се занимават два пъти дневно с уроци по медитация заедно с учителите си. Той е дарил милиони на своята Фондация за образование, базирана на знание. Според него, медитацията води до спад на насилието, депресиите, самоубийствата и използването на наркотици. Имало е ефект в „някои от най-лошите училища на САЩ, каквито можеш да си представиш".
Линч описва собствния си напредък по следния начин: „Когато започнах да медитирам, действително имах злост в себе си и исках да си го изкарам на първата жена. Две седмици, след като започнах да медитирам, този гняв изчезна".
Според шотландския трубадур Донован, успехът му като музикант се дължи именно на медитацията. Сега той планира световно турне, което да събуди хората за чудесата на разширяването на ума благодарение на медитацията. „Имах всички западни проблеми на психиката: грижи, гняв, стрес и страх, всичко това ми причиняваше болест. За изминалите 40 години преживях абсолютната полза от тази система".
Според официалния сайт за трансцедентална медитация, подобна практика се извършва от 6 милиона души по света. Техниката е концентрация на вниманието, в която мисълта се обръща навътре и се фокусира на една единствена отправна точка. Това се постига чрез пеене на мантра, дума давана на ученика по време на инициационна церемония и повтаряна отново и отново. Целта е умът да се изчисти от мисли, чувства и фантазии, но не чрез блокиране на тяхната натрапчивост, което е невъзможно, а чрез наблюдаването им когато проникват, и постоянно връщане към централната задача на мантрата.
С тази практика, казват, мозъкът може да отиде отвъд мислите и вече няма да е обвързан от чувства, фантазии или минал опит; остава „съзнание само по себе си". Оттук идва и „трансцедентална".
Българите с право сме доста наплашени от сектантсвото, нахлуло в религиозния и/или верски вакуум след 1990 г. у нас. Обаче сме длъжни да признаем, че много на брой научни изследвания след 1970те показват как трансцеденталната медитация намалява стреса, кръвното налягане, холестерола, пушенето, пиенето, безпокойството. През 2005 American Journal of Cardiology публикува продължило 18 години изследване с 202 пациента с високо кръвно налягане. Тези, които са практикували медитация, имали 23% по-ниска смъртност. През 2006 изследване на Archives of Internal Medicine доказа, че пациенти практикували техниката за 16 седмици имат подобрения в кръвното налягане, нервната система, устойчивостта към инсулин. Националният здравен институт на САЩ установява, че медитиращите имат по-добри дихателни и сърдечни функции и по-добра концентрация.
Популярността на трансцеденталната медитация започна с Beatles. Джордж Харисон видял ситар по време на снимането на филма Help! и отлита за Индия за да взима уроци от учителя Рави Шанкар. Жената на Харисън, Пати, която го придружава в пътуването, научава за труда на Махариши, който до тогава е прекарал десет години в обикаляне на света и представяйки техниката си в опит за „духовна регенерация на света". След като е бил посетен от Харисън, Махариши отива в Бангор в северен Уелс, където бива посетен от Beatles и от други знаменитости.
Махариши разбира, че поп-звездите могат да помогнат за завладяването на съзнанията и по-късно кани Донован да го посети в Лос Анджелис. След няколко дни Донован получава инициация. По-късно през 1968 Донован, заедно с Бийтълс и членове на Beach Boys посещават Махариши в неговия ашрам в Индия и глобалното движение се ражда.
Обаче Джон Ленън скоро напуска Махариши и пише голямото парче Sexy Sadie, защото подозира учителя в плътски страсти. Това не слага край на движението и през 1970те Махариши излиза със „Световен план" за основаване на учебен център на всеки милион жители на света. Индиецът също така основава политическа партия, Партия на естествения закон, която сега е почти забравена, но преди е издигала кандидати за избори в някои страни.
От 1990 Махариши координира световната си дейност от Нидерландия. През 2005 той нарежда на последователите си да спрат да преподават трансцедентална медитация във Великобритания в протест срещу Тони Блеър и инвазията в Ирак. Нямало смисъл да се излива „прекрасният нектар" на трансцеденталната медитация върху „скорпионска нация". Сега забраната е вдигната.
Един курс по ТМ струва 1,280 паунда (близо 5 хиляди лева). Парите се дават за четири последователни дни на инстукции (90 минути дневно). Дали това е скъпо? Зависи какви ползи носи. Ози Осбърн счита, че ТМ е загуба на време: „Опитха ТМ, но я зарязах и предпочетох вместо това да изпуша един джойнт".
Според Махариши, който сега е на 90 години, световно благоденствие може да се постигне, ако всеки прекарва 20 минути дневно в медитация.
Е, трябва ли да насърчаваме децата да се занимават с трансцедентална медитация?
„За": * Помага да се намали стреса и притесненията и осигурява начин за справяне с неприятните емоции * Доказано от медицината е намаляването на кръвното налягане и холестерола, полезно е за сърцето * Двадесет минути дневно в тихо размишление могат да увеличат мира по света
Против: * Това е лишено от мисъл, поглъща време и предлага малка полза за тези, които не могат да изпразнят умовете си * Децата не трябва да се насърчават за влизане в псевдо-религиозни групи, докато не са достатъчно възрастни да избират сами * Може да има по-големи ползи от 20 минути дневно песни, танци или четене.
Последният фактор „против" в статията на The Independent лично на мен ми харесва най-много. Според мен за културата и духовното здраве на учениците много по-полезно от някаква измислена нова форма на медитация е изучването на културния и музикален феномен Бийтълс. Но за да се случи нещо подобно, нужни са Учители - такива, каквито няма да ощастливят учениците при сегашното ниво на заплащане.