![](http://images.ibox.bg/2006/10/03/diamonds/256x150.jpg)
Регионът „ражда" милионери с по-бързо темпо от вече развитите пазари на Северна Америка и Европа. Банкерите казват, че разликата между последните два региона и Азия все повече се стопява - за това играят роля огромното население и икономическият ръст на последните години. Според някои изказвания на конференцията в Сингапур от миналия месец, дистанция след 20 години повече няма да съществува.
Броят на частните лица, които притежават финансови активи на стойност над 1 милион долара, без да се взема предвид домът им, за 2005 г. е нараснал със 7.4 % и достига цифрата 2,4 милиона души. Ръстът превишава този в Северна Америка, където милионерите са 2,9 милиона и Европа съответно с 2,8 милиона.
В бъдеще се очаква по-нататъшно нарастване благосъстоянието в Азия, където са разположени четири от дванадесетте най-силни икономики на света - Япония, Китай, Корея и Индия. Прогноза на МВФ е, че ръстът на Азиатската икономика, водена от Китай, за 2006 ще бъде 7.1 %, а за 2007 - 7,3%.
Частни банкери от целия свят се събират във вторник и сряда в Токио и Женева, за да разискват възможностите, предоставени от икономическия ръст в Азия и увеличеното благосъстояние на частните лица. Срещата Wealth Management Summit е организирана от Reuters.
На срещата вземат участие финансови организации като UBS, най-голямата в света банка за благосъстоятелни частни лица, Credit Swiss, Citigroup и други. Активите на UBS към края на 2005 г. са 1,32 трилиона долара, а Азиатско-Тихоокеанският й отдел управлява активи от $100 милиарда.
Историческите данни показват, че до края на XVIII век икономиката и популацията на Китай са били равни на тези в Западна Европа. Индустриалната революция, водена от Великобритания, и употребата на по-производителни машини и принципи на организация на труда променят съотношението в чувствително преимущество за Западния свят. По всичко личи, че икономическата история се движи по спирала и Азия отново заема равноправно място.