Изследователска група от Харвардския университет предлага мрачна оценка за пазара на жилища в САЩ, съобщи Boston business journal.
"Въпреки че има някои признаци на подобрение или поне устойчивост при новото строителство и продажбите, броят на новозапочнатите жилищни строежи е близо до дъната от 60-те години", се казва в доклада.
"А съживяването на продажбите се дължи преди всичко на увеличеното предлагане на имоти с просрочени ипотеки, временният данъчен кредит за покупка на първо жилище, както и на ниските лихвени проценти, които обаче се покачват отново през последните седмици ", счита Николас Рецинас, директор на Съвместния център за жилищни изследвания в Харвард.
Като най-тревожен е фактът, че все повече от домакинствата в САЩ харчат половината или повече от доходите си за жилище.
Общата стойност на американските жилища е намаляла с $2.5 трилиона в реално изражение през 2008 г. и с близо $5.9 трилиона (или 43%) от равнището през 2005 г., показва проучването.
"Загубата на стойността на жилищата кара потребителите да намаляват харчовете си за рефинансиране и разходите си като цяло, което извади 0.9 процентни пункта от икономическия растеж през миналата година, според данни на Moody's Economy.
Притежателите на жилища, които не са под натиск да продават, обикновено не желаят да намаляват цените драстично, се казва в доклада.
"Това важи в най-голяма степен за случаите, когато цената не е достатъчна, за да се плати ипотеката. Много от вероятните продавачи предпочитат да изчакат".
"Все пак, колкото по-дълго продължава да нараства броят на възбраните, толкова по-голям натиск ще има върху продавачите, да свалят цените".