Действащият президент на САЩ Обама има 303 места в Избирателната колегия, което му осигурява мнозинство. Ромни печели 206 места. За да спечели кандидатът, той трябва да събере 270 гласа в Избирателната колегия плюс 1 глас. Тя е съставена общо от 538 члена от всички щати.

Според предварителните данни, 52 милиона души (49%) са гласували за Обама и 52 милиона за Ромни  (49%).

Въпреки победата на Обама обаче, в проведените успоредно избори за нови конгресмени и сенатори, Републиканската партия на претендента Мит Ромни изглежда отново печели мнозинство в Долната камара (в Конгреса) на САЩ с 236 срещу 196 гласа за Демократите. Сенатът отново ще се контролира от Демократите които за сега имат 53 места спрямо 44 за Републиканците, като все още не се знае къде ще отидат три сенаторски места.

Така след вчерашните избори в САЩ сякаш ще се запази статуквото от преди изборите, при което Демократа Обама ще е президент с мнозинство в Сената срещу мнозинство за Републиканците в Конгреса.

Това ще постави на ново изпитание преговорите (които трябва да стартират незабавно) за справяне с т.н. проблем "Fiscal Cliff, а именно опита за постигане на споразумение относно бюджетната политика на водещата световна икономика.

Ако не бъде постигнато подобно споразумение (както стана през лятото на 2011 г.), от 1-ви януари 2013г. ще влезе в сила т.н. "Fiscal Cliff" или "драстични фискални ограничения" - вдигане на данъците, които бяха намалени още по времето на бившия президент Буш младши и драстично орязване/съкращаване на държавните разходи за общо 600 млрд.$. При евентуално задействане на "Fiscal Cliff", тези драстични мерки на икономии за 600 млрд.$ рискуват да вкарат САЩ в нова икономическа рецесия през първата половина на 2013 година.