
Гастарбайтерите от източно - славянските страни ще могат да работят на територията на Полша без прекъсване шест месеца, докато досега те на всеки три месеца трябваше да се връщат у дома. След като напуснеха Полша, те поне още три месеца не можеха да се връщат. Тази въртележка създаваше сериозни проблеми на полските работодатели. Ротацията на кадрите е приемлива в селското стопанство, но върху промишлеността тя не влияе добре. Според данните, в края на 2007 година полските предприятия изпитват нужда от 250 хиляди нови работници.
В крайна сметка ще пострадат интересите на страните от ОНД - източните съседи на Полша, изтъква руската медия. Те могат да се лишат от значителна част от квалифицираните си кадри. Русия е два пъти по-засегната: тя е заплашена не само от отлив на свои кадри, но и от заминаването на украинските и белоруските гастарбайтери, които сега работят в Русия (предимно на строежи и в промишлени предприятия).
Сенатор от Калининградска област е заявил, че полските власти действат „икономически и демографски не в интересите на Русия". Само в Калининград 50 хиляди работни места остават вакантни. Трябвало да се правят съответните изводи и да се създава привлекателна за работниците работна среда - но това е проблематично, тъй като средната заплата в Полша е € 600 - 700, докато в Калининградска област едва 200 евро.
От полското посолство успокояват, че руснаци отдавна работят в Полша, но най-вече като програмисти, а в ръчния труд на Полша след изменената наредба ще се влеят предимно пришълци от Украйна и Беларус.
Междувременно изчисленията на руските ведомства сочат, че през 2008 г. руската икономика ще се нуждае от 2 милиона чуждестранна работна сила. Едновременно с това във всички руски крайгранични региони, особено в близост до ЕС, ще продължат да изтичат кадри. А е възможно и други страни да последват примера на Полша.
Най-остро се усеща недостигът на работници в Литва, където след приемането в ЕС през май 2004 г. около 300 хиляди граждани са се преместили на запад. В Естония дефицитът на труд на пазара е станал толкова остър, че наскоро отговорният департамент е подел инициатива за трудоустрояване на алкохолиците и мързеливците. На първо място по брой сред гастарбайтерите в Естония са пришълците от Украйна и Русия, плътно ги следват индийците и китайците.
На Русия в условията на демографски спад и изтичане на хора към ЕС не остава нищо друго, освен да разшири привличането на по-слабо квалифицирани трудови мигранти от Централна Азия, Китай, Индия и други страни, счита „НГ". Не е изключено и ново увеличение на заплатите на квалифицираните специалисти.
Неделчо Съботинов
на 01.02.2008 в 10:52:12 #4Айде, айде правете се на ощипани госпожички, но това няма да промени някои неща. Пък и защо си мислете, че "бачкер" е обидна дума, след като половината население в България използва глагола "бачкам" за всякакъв вид работа от високоинтелектуална до копането на царевицата. Според мен е хубаво да се разчупва езика и да се прилага нова изразност, защото и без това по цял ден четем суха информация.
barabanista
на 01.02.2008 в 01:04:31 #3Статията е интересна и актуална. Обаче езика и особенно заглавието , са потресаващи. Поне за мен. Чувал сум и думата бачкери редум с литературната жаргонна подобна - бачкатори. Но в моя кратък, но съдържателен живот, колкото и да съм се отдалечавал от тази прослойка, винаги съм ги уважавал. И не съм ги наричал така. Имам няколко десетки в моя фирма, с децата и половинките си значи над 200 човека, но за секунда не ми е минало през главата думата бачкери. Та си мисля сега, журналиста много ли е горд с тая глупост. Дали тия хора са много по прости от него, дали той да не е някой бонвиван, дето бачка в някакъв си сайт само за кеф въпреки, че няма нужда и дали ако му кажат на него бачкер няма да му замръзне усмивката. В крайна сметка се търсят работници, а не журналисти.
сан бернар
на 31.01.2008 в 19:14:12 #2Сенатор от Калининградска област е заявил, че полските власти действат „икономически и демографски не в интересите на Русия". Само в Калининград 50 хиляди работни места остават вакантни. Трябвало да се правят съответните изводи и да се създава привлекателна за работниците работна среда - но това е проблематично, тъй като средната заплата в Полша е € 600 - 700, докато в Калининградска област едва 200 евро. =============================================== Калининград ли? Това е Кьонигсберг! Правете си сметка какви хора живеят там.
Неделчо Съботинов
на 31.01.2008 в 15:01:49 #1Нископлатени работници означава думата. Общи работници, трудоваци...Прочети статията и ще разбереш, защо са използвали тази дума