Недостигът на работна ръка принуждава Полша да отвори широко трудовия си пазар за гастарбайтери от Русия, Украйна и Беларус, пише „Независимая газета". От утре Варшава въвежда облекчен режим за пребиваването им на полска територия.  Това решение обаче противоречи на интересите на Русия, която сама страда от дефицит на работна ръка. Изтичането на квалифицирани работници от московските предприятия ще трябва да се компенсира на своя страна с миграция от Азия.

Гастарбайтерите от източно - славянските страни ще могат да работят на територията на Полша без прекъсване шест месеца, докато досега те на всеки три месеца трябваше да се връщат у дома. След като напуснеха Полша, те поне още три месеца не можеха да се връщат. Тази въртележка създаваше сериозни проблеми на полските работодатели. Ротацията на кадрите е приемлива в селското стопанство, но върху промишлеността тя не влияе добре. Според данните, в края на 2007 година полските предприятия изпитват нужда от 250 хиляди нови работници.

В крайна сметка ще пострадат интересите на страните от ОНД - източните съседи на Полша, изтъква руската медия. Те могат да се лишат от значителна част от квалифицираните си кадри. Русия е два пъти по-засегната: тя е заплашена не само от отлив на свои кадри, но и от заминаването на украинските и белоруските гастарбайтери, които сега работят в Русия (предимно на строежи и в промишлени предприятия).

Сенатор от Калининградска област е заявил, че полските власти действат „икономически и демографски не в интересите на Русия". Само в Калининград 50 хиляди работни места остават вакантни. Трябвало да се правят съответните изводи и да се създава привлекателна за работниците работна среда - но това е проблематично, тъй като средната заплата в Полша е € 600 - 700, докато в Калининградска област едва 200 евро.

От полското посолство успокояват, че руснаци отдавна работят в Полша, но най-вече като програмисти, а в ръчния труд на Полша след изменената наредба ще се влеят предимно пришълци от Украйна и Беларус.

Междувременно изчисленията на руските ведомства сочат, че през 2008 г. руската икономика ще се нуждае от 2 милиона чуждестранна работна сила. Едновременно с това във всички руски крайгранични региони, особено в близост до ЕС, ще продължат да изтичат кадри. А е възможно и други страни да последват примера на Полша.

Най-остро се усеща недостигът на работници в Литва, където след приемането в ЕС през май 2004 г. около 300 хиляди граждани са се преместили на запад. В Естония дефицитът на труд на пазара е станал толкова остър, че наскоро отговорният департамент е подел инициатива за трудоустрояване на алкохолиците и мързеливците. На първо място по брой сред гастарбайтерите в Естония са пришълците от Украйна и Русия, плътно ги следват индийците и китайците.

На Русия в условията на демографски спад и изтичане на хора към ЕС не остава нищо друго, освен да разшири привличането на по-слабо квалифицирани трудови мигранти от Централна Азия, Китай, Индия и други страни, счита „НГ". Не е изключено и ново увеличение на заплатите на квалифицираните специалисти.