До 30 юни т.г. се удължава срокът за свикването на общо събрание в сградите в режим на етажна собственост, вписването на книгата на собствениците и подаването на заявление за вписване в публичния регистър на сградите и отделните входове. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), съобщи БТА.

Ако и след 1 юли не са свикани събрания, до края на годината кметът на общината или на района трябва да организира провеждането на общи събрания и избор на управителни органи в сградите в режим на етажна собственост, когато не са свиквани такива събрания, предвиждат още измененията в ЗУЕС. След това справка за регистрираните сгради и входове в режим на етажна собственост трябва да бъде подадена до министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Промяната на срока се наложи, тъй като до 1 ноември 2009 г. бяха свикани събрания само в около 15% от многоетажните жилища в страната.

Законът предвижда и глоби. За собственик на апартамент тя е до 100 лв., за член на управителния съвет на входа - до 1000 лв. За кметовете, които не са изпълнили задълженията си да контролират и да регистрират общите събрания, санкции не са предвидени.

Да припомним, в закона са регламентирани два вида режими за управление на общите части на сгради в режим на етажна собственост:
- познатото досега управление на етажната собственост от общо събрание на собствениците, като новият ЗУЕС предвижда редица промени в реда за свикване на събранието, правомощията му, кворума за вземане на решения и др.;
- управление на етажната собственост от сдружение на собствениците, което представлява юридическо лице, редът за учредяването и функционирането на което е уреден от ЗУЕС. Замисълът на законодателя, изложен в мотивите към законопроекта, е бил сдружението на собствениците да представлява вид юридическо лице с нестопанска цел. По-късно при разглеждането на текстовете на проекта в Народното събрание тази концепция е отпаднала и понастоящем сдружението на собствениците се разглежда като нов самостоятелен вид юридическо лице по ЗУЕС.

Допуска се обаче и управление на общите части на сгради в режим на етажна собственост, построени в жилищен комплекс от затворен тип по ред, установен с писмен договор с нотариална заверка на подписите между инвеститора и собствениците на самостоятелни обекти. Като жилищен комплекс от затворен тип законът определя комплекса, обособен като отделен урегулиран поземлен имот, в който са построени сгради в режим на етажна собственост и други обекти, обслужващи собствениците и обитателите, при спазване на изисквания на контролиран достъп за външни лица. Писменият договор с нотариална заверка на подписите между инвеститора и собствениците на самостоятелни обекти се вписва по имотната партида на всеки самостоятелен обект и е противопоставим на неговите последващи приобретатели.