Отговорните за изграждането на морския участък в проекта Северно - Европейски газопровод (Nord Stream), в най-скоро време ще се обърнат към финландските власти, за да получат нужните за строителните работи лицензи, предава днес ПРАЙМ - ТАСС.

ИТАР-ТАСС съобщава, че планираният газопровод ще мине най-близо до териториалните води на Финландия във Финския залив в района на град Порвоо. Освен разрешение за строителство, за Nord Stream ще са нужни и екологични лицензи.

Провеждането на екологична експертиза се планира още в началото на следващия месец. В състава й ще вземат участие всички общини и кметства, разположени на брега на Финския залив, които самостоятелно ще проучат проекта за строителство.

Съобщава се, че Nord Stream планира да получи всички необходими разрешителни документи до края на 2007 г.

По-рано през октомври президентът на РФ Владимир Путин заяви на прес-конференция в Дрезден, че Русия ще изпълни всички екологически изисквания при строителството на Северно - Европейския газопровод (СЕГ). По неговите думи, руската страна ще си сътрудничи с екологичните организации и ще проведе всички необходими експертизи.

Минаващият по дъното на Балтийско море Nord Stream трябва да осигури преките доставки на руски природен газ до Западна Европа. Проектната мощност на газопровода е 55 млрд. куб.м. Първата линия на морския газопровод ще бъде в експлоатация през 2010 - 2011 г. Сумарните инвестиции се оценяват на 4 или 5 милиарда евро.

Съглашението за изграждането на газопровода Nord Stream бе подписано в началото на септември 2005 г. по време на визитата на Путин в Германия. Строителството започна още на 9.12.2005 г. Дължината на трасето, което ще свърже град Выборг в Ленинградска област с Грайфсвалд в Северна Германия, е 1200 км. Освен това се проучва възможността за изграждане на разклонение в газопровода, което ще захранва с газ Калининградска област (бившият Кьонигсберг).

Операторът на морската част (1128 км) е Nord Stream AG. Нейни акционери са дъщерното дружество на Газпром (51 %), Wintershall (подразделение на BASF) и E.On Ruhrgas (подразделение на E.On), които имат равни дялове от 24,5 %.

Ресурсната база на тръбопровода е Южно-Руското находище, което има запаси от 700 млрд. куб.м. През този месец стана ясно, че ще се експлоатира и Щокмановото находище, но на по-късен стадий. Тези 55 млрд.куб.м., които се предвижда да бъдат доставяни в Европа когато проектът достигне пълния си капацитет, представляват близо половината от газта, преминаваща сега по газопровода през Украйна.

Ясно е, че този грандиозен проект засяга интересите на много повече държави, отколкото преките участници. Освен Финландия и другите страни от Балтика, които ще имат тежката дума относно екологичното съответствие на проекта, Украйна също е засегната.

Известно е, че Русия и Украйна все не могат да се споразумеят по газовия проблем. Газпром следва твърдата си линия; Украйна не иска да плаща за газта повече от 200 долара за 1000 куб.м. От Киев вече информираха Европа, че след 01.01.2007 г. са възможни истински проблеми. Нова година наближава, но няма признаци, че конфликтът ще се регулира по мирен път. Дори се дискутира възможното излизане на дълговечния партньор и сателит на Русия от СНГ.

В тази връзка за Русия изграждането на Nord Stream става все по-наложително, защото по този начин претенциите на Украйна могат да бъдат „заобиколени".

На второ място в разсъжденията стои Полша. Освен пространния си излаз на Балтийско море, Полша е заинтересувана от печалбите от такси за транзитните доставки на газ по стария тръбопровод. В началото на октомври министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров посети Полша и преговаря с колегата си по проблема. Руският министър дал уверения, че „никакво съкращаване на газта, която протича през Полша транзитно, няма да има. Интересите на Полша няма да бъдат засегнати ни най-малко."

Освен това Лавров казал, че проектът е открит за партньорско участие на компании от всички европейски страни. В тази връзка, наскоро Газпром подписа с нидерландската компания Gasunie меморандум за взаимно участие в строителните проекти на Nord Stream. Целевите пазари на руската газ, която ще потече по северния газопровод, са Германия, Великобритания, Нидерландия, Франция и Дания.

Но разбира се главните участници остават Русия и Германия. Коментира се, че съглашението за изграждането на газопровода на практика означава дългосрочно политическо съглашение между двете държави.

Най-често спряганото име е Герхард Шрьодер. Бившият канцлер на ФРГ стана председател на комитета на акционерите на оператора на проекта Nord Stream AG. Комитетът на акционерите ще изпълнява функциите на съвет на директорите, и във функциите на Шрьодер влиза взимането на „стратегически решения по всички направления на дейността на компанията".

Това назначение породи взрив от недоволство в Германия, дори в средата на декември 2005 г. назначението на Шрьодер стана въпрос за обсъждане в Бундестага. Според изказване на Анжела Меркел пред Frankfurter Allgemeine Zeitung, в новата професия на Шрьодер няма политически мотиви, но по косвен начин то може да допринесе за нарушаване стабилността в региона и проблеми в отношенията на Германия с Полша и страните от Балтика.

По съобщение на Nord Stream през последните шест месеца е била проведена интензивна подготовка за преминаване на процедурите за получаване на необходимите лицензи за осъществяването на проекта, включително редица срещи с компетентни държавни органи от Прибалтийските държави.

В средата на ноември ще бъде отправено официално уведомление за проекта към отговорните органи на Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия - страните, през чиито икономически зони и териториални води ще мине газопровода, а също Полша, Латвия, Литва и Естония.