Шистовият газ замърсява околната среда с метан. Това е посочено в американско изследване, цитирано от Би Би Си. Учени от Корнелския университет установиха, че кладенците за шистов газ изпускат значително количество метан. Затова за климата той е много по-вреден от обикновения газ, а вероятно е по-вреден и от въглищата, писа БГНЕС.
Извличането на шистов газ от земята става чрез т. нар. хидравлично разбиване - правят се сондажи в скалите и под налягане се вкарва вода, примесена с химикали, за да се изтласка газът. Именно инжектирането на химикали на хиляди метри дълбочина носи риск от заразяване на близките водоеми.
През последните десетилетия при голям брой сондажи по целия свят бяха открити огромни запаси от природен газ в шистови скали. Според някои оценки, само в Северна Америка могат да се добият 1000 трилиона кубически фута газ - достатъчен да задоволи потребностите на страната от природен газ за 45 години напред. Резервите на Европа достигат може би 200 трилиона.
В САЩ добивът на шистов газ се е утроил в периода 2004-2008 г., но Европа е по-скептична, макар че според енергийни експерти находищата на неконвенционален газ на Стария континент може да се окажат няколко пъти по-големи от находищата на конвенционален природен газ. Различията между САЩ и Европа в областта на добива на шистов газ обаче са големи. Както обяснява Катинка Бариш от Центъра за европейска реформа, в САЩ шистовият бум става възможен благодарение на малки компании, развиващи технологии за икономия на енергия. Големите международни петролни компании едва напоследък навлизат в играта, изкупувайки малки компании, разполагащи с подходяща технология и познания.
Европейските енергийни пазари все още се владеят от национални компании. Освен това познанията и инфраструктурата за развитие на новата газова индустрия са оскъдни. В цяла Европа има само 67 сонди, способни да копаят кладенци за шистов газ, докато в САЩ са хиляди. Американското законодателство е по-скоро благосклонно към газовите и петролните компании. В Европа законодателството е по-строго, което се дължи и на факта, че континентът е гъсто населен - по 250 - 400 души на квадратен километър, докато в САЩ средната гъстота е 80 души/кв. км.
Наскоро стана ясно, че Полша планира големи инвестиции в разработването на залежи от шистов газ, за да преодолее зависимостта си от вноса на руски газ и да стимулира икономиката си. САЩ и Канада първи започнаха да използват шистов газ - потенциално огромен източник на енергия, но и на химикали, опасни за околната среда.
Преди месец министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви, че по предварителни данни залежите от шистов газ у нас са в рамките на 300 млрд. - до 1 трилион кубически метра, което може да ни осигури вътрешното потребление през следващите 300 години.
wqweto
на 29.06.2011 в 13:00:32 #1Ахаха, пак ли дописникът на енергийната мафия се е развилнял! Значи лошите американци ще ни тровят с химикали и затова добрите руснаци ни "даряват" с "екологичен" газ и "безалтернативна" АЕЦ. Малко плоско ми се струва, не е ли? Иначе е добре хората да са информирани относно темата. Също е добре да са информирани, че руснаците явно са размахали пачки и плащат здраво за подобни "информации". Отврат!