Фючърсните контракти за петрола сорт Brent днес спаднаха по 86 долара за барел на фона на силния долар и добре снабдения пазар. В резултат н а това Brent може да завърши октомври с най-голямото месечно понижение от месец май насам.

Според участници на пазара, ако ОПЕК не съкрати добива на петрол на заседанието си в края на ноември, цените на суровината, спаднали с 25% от юни, ще се понижат още. Засега обаче такива признаци няма, споделят наблюдатели.

Днес по обед декемврийските фючърси за петрола сорт Brent поевтиняха с 94 цента до 85,30 долара за барел. От началото на месеца цената на този сорт се понижи с повече от 9 на сто, отбелязва Reuters.

Котировките за американския лек петрол се понижиха с 68 цента до 80,44 долара за барел. През октомври те загубиха 11 на сто от нивото си.

През октомври цената на Brent спадна до 82,60 д. за барел, а експерти твърдят, че, ако ОПЕК не намали производството, тя може да слезе до 75 долара за барел.

В четвъртък стана известно, че БВП на САЩ през третото тримесечие е нараснал с 3,5 на сто, превишавайки прогнозите за ръст от 3 на сто.Тези данни държат долара около месечен максимум към валутната кошница от основните валути. А това прави активите, номинирани в долари, вкл. и петролът, скъпи за купувачите.