Причина за вдигането на заплатите през идния сезон е влизането в сила на сделка на сумата 1.7 млрд. паунда за телевизионните права на най-гледаните срещи.
Годишният доклад на Deloitte относно футболните финанси показва, че в сезон 2005/2006 заплатите са се качили с 9% до 854 млн. паунда. Води Челси, заплатил на футболистите си 114 млн. лири, а четири други клуба са платили над 50 млн. лири: Манчестър Юнайтед (85 млн.), Арсенал (83 млн.), Ливърпул (69 млн.) и Нюкасъл (52 млн.).
Приходите от телевизии - включително национални и международни права - ще възлязат на близо 300 млн. лири повече за всеки сезон за срока на действащата сега три-годишна сделка.
Все пак Deloitte са посочили, че вълните от нови собственици в клубовете, включително в Астън Вила и Ливърпул ще са по-ограничени в разходите си, тъй като за тях приоритет ще е обслужването на дълга и инвестирането в нови стадиони.
Според директора на Deloitte Sports Business group, голяма част от приходите на новите собственици ще отива към футболистите, но не толкова, колкото досега.
Това лято се очаква за трансфери да бъдат похарчени 300 млн. паунда. Но клубовете няма да са склонни просто така да хвърлят пари за играчи: докато заплатите нарастват, клубовете ще имат възможност да въведат структури на плащане обвързани с резултатите.
Новият доклад отново потвърди, че Премиършип е най-добре печелещата футболна лига в света. Двадесетте й клуба са генерирали оборот от 1,4 млрд. паунда през 2005/06, която цифра през 2007/8 се очаква да нарасне до 1,8 млрд.
Освен това се очаква увеличените приходи - покрай контрола на разходите - почти да удвоят съвкупните оперативни печалби идния сезон до 260 млн. паунда.
Ман Юнайтед отново е на върха по приходи, след като е направил 167 млн. лири за сезона. Следват го близо клубовете Челси, Арсенал и Ливърпул. Приходите на Арсенал през настоящия сезон са скочили съществено в резултат от преместването на новия стадион с 60,000 места Emirates Stadium.
И въпреки това, само девет отбора от Висшата английска футболна лига са записали печалба преди данъци - спад от цели 14 печеливши отбора през 2004/05.
Заплатите на футболистите в Англия отново надминават тези на европейските им колеги. Италия, за миналия сезон втората в Европа по този показател, плаща с 35% по-малко на играчите си отколкото английските клубове, трета е Испания, заплатила €739 млн. (502 млн. лири). Очаква се Италия по този показател през 2006/07 да се нареди след Германия и Испания.
„Големите пет" европейски лиги (петата е Франция) генерират 53% от общия футболен пазар в Европа, възлизащ на 8.6 млрд. паунда.
Интересно е, че по приходи от футбол на шесто място в Европа се нарежда Championship - втората английска лига, спечелила за миналия сезон 312 млн. паунда. Трите клуба от Чемпиъншип, които влязоха във Висшата лига (Съндърланд, Бирмингам и Дарби Каунти), ще спечелят от това 60 млн. паунда. Разликата в приходите между отбор от висшата и отбор от първата английска лига се очаква да нарасне до 70 млн. паунда през следващия сезон.