Бутилиращите заводи на гигантите в индустрията с газирани напитки Pepsi и Coca-Cola на Западния бряг в Близкия изток остават без огромни количества захар. Те са блокирани от продължителното затваряне на граничен пункт с Йордания, заявиха мениджъри на два завода за бутилиране в окупираната палестинска територия, пише Reuters.

Поради конфликта в Близкия изток най-новата глобална верига за доставки - ключов търговски пункт на моста Алънби, е почти затворен за търговски трафик от началото на септември, когато йордански въоръжен мъж застреля и уби трима израелски цивилни.

Преди това захарта е била транспортирана до бутилиращите фабрики на Западния бряг от Йордания през моста, твърди Хатим Омари - управител на завод, който бутилира Pepsi, 7UP и Mirinda за продажба в палестинските територии и съседните страни.

Заводът на Pepsi, намиращ се в Йерихон, е изчерпал запасите си със захар преди около 15 дни, казва Омари, който допълва, че предприятието не е успяло да получи нови пратки повече от месец. Захарта идва от Саудитска Арабия.

Захарта на бутилираща компания, която работи за Coca Cola, базирана в Рамала, е на изчерпване, казва Имад Хинди, който е генерален мениджър на National Beverage Company.

"Ако ситуацията продължи по този начин, повечето играчи от частния сектор, включително и ние, ще стигнат до задънена улица", коментира Хинди в WhatsApp.

Към момента представителите на Pepsi и на Coca-Cola запазват мълчание.

Снимка 612312

Източник: www.pepsico.com

Бутилиращите заводи са отделни предприятия, но понякога базираните в САЩ компании притежават дялове в тях. Това са поредните предприятия, засегнати от прекъсвания на веригата за доставки поради конфликта в Близкия изток през последната година.

Атаките на хутите срещу товарни кораби в Червено море накараха някои световни потребителски компании да пренасочат своите стоки от Азия към Африка.

"От Бейрут през Иран до Газа е трудно да се управлява нормален бизнес, но в момента никой не е имунизиран срещу това", казва Пол Мъсгрейв - доцент по управление в университета Джорджтаун в Катар.

"Имате нужда от захар, имате нужда от хора, имате нужда от електричество, но всичко това е нарушено."

Разходите за правене на бизнес в палестинските територии са приблизително пет пъти по-високи, отколкото в околните страни, според Имад Хинди - мениджърът на бутилиращото предприятие за Coca Cola на Западния бряг. Във франчайза за бутилиране на Pepsi, който преди това произвеждаше 60 милиона литра напитки годишно, производството е намаляло с приблизително 35%.

Към момента бизнес кризата обхваща кенчетата, а не пластмасови бутилки, но маржовете на напитките в пластмаса са в пъти по-ниски.

Високата безработица в гъсто населения Западен бряг, където Pepsi е доминиращата напитка, удря сериозно бизнеса, защото пречи на местните да купуват газираната напитка.

В момента заводът работи само с по една смяна на ден за своите общо 200 работници. Освен недостига на доставки, водените от потребителите бойкоти на базирани в САЩ марки, включително Coca-Cola и Pepsi, навредиха допълнително на продажбите на компаниите в страни с мюсюлманско мнозинство, където някои клиенти избягват умишлено западните безалкохолни напитки.

Изпълнителният директор на PepsiCo Рамон Лагуарта заяви на 8 октомври в разговор с инвеститори, че "геополитическото напрежение" е повлияло на бизнеса на компанията в Близкия изток.

Продуктите на Pepsi са изправени пред бойкот от супермаркети в четири европейски страни

Продуктите на Pepsi са изправени пред бойкот от супермаркети в четири европейски страни

Carrefour във Франция първи обявиха, че няма да продават стоки на компанията в страната, заради скок на цените

"Не мисля, че това ще се промени през следващите месеци", допълни Лагуарта.

Coca-Cola отчита финансовите си резултати за третото тримесечие на 2024 г. на 23 октомври. Израел започна нападение срещу Хамас в Газа през октомври миналата година, след като безпрецедентна атака на Хамас срещу Израел уби 1200 души и доведе до отвличане на други 250.

Повече от 41 000 палестинци са били убити в Газа през последната година. В Ивицата Газа беше унищожен завод на Coca-Cola за $25 милиона. Частично повредено е предприятие за бутилиране на Pepsi, което спря работа още миналия октомври.

15 страни, в които Coca-Cola и Pepsi не се продават

15 страни, в които Coca-Cola и Pepsi не се продават

Световната индустрия за безалкохолни напитки се оценява на $530 милиарда през 2022 г. и може да надмине $620 милиарда до 2030 г.