На 3 юли 2021-а година ЕС каза край за използването на осем продукта за еднократна употреба. След това забраната трябваше да бъде пренесена в националните законодателства, като всяка страна трябваше да приеме необходимите нормативни промени и процедурите за изтеглянето и безопасното унищожаване на вредните и замърсяващи околната среда продукти от пазара.
Какво се случи в България?
Както често се случва у нас, в началото настана пълен хаос. От лятото от магазини, супермаркети, кафенета и ресторанти трябваше да изчезнат пластмасовите чаши за кафе, прибори за хранене (вилици, ножове, лъжици и пръчици), чинии (включително хартиени чинии с пластмасов слой), сламки (освен за медицински цели), бъркалки за напитки, клечки за уши (с изключение на използваните за медицински цели), дръжки за балони, контейнери за храна.
И наистина, на някои места постепенно всички тези продукти бяха заменени с алтернативи за многократна употреба. Само че това не стана на 3 юли, стана постепенно. И определено не навсякъде. Голяма част от бизнеса негодуваше, друга част искаше по-дълъг гратисен период, а трета част просто реши да не спазва правилата.
Според представителите на бизнеса причина за хаоса е, че има много неясноти дори на европейско ниво. В директивата на ЕС се казва, че могат да се използват полимери, които не са химично модифицирани и се срещат в естествен вид в природата. Реално погледнато няма такива полимери и няма как да бъдат произведени изделия, които да са от изцяло естествени полимери, негодуват български търговци.
Почти немислимо за бизнеса, особено за по-малките търговци, се оказа това да сменят изцяло производството, за да да правят дървени или бамбукови бъркалки. Стигна се до там, че някои от фирмите преминаха на биополимери, а други затвориха бизнеса си.
Така или иначе, на 3 юли на териотирята на целия ЕС тази година влезе в сила забраната за пластмасовите продукти за еднократна употреба. Новият закон има за цел да намали количеството на пластмасовите отпадъци, които са един от най-големите завърсители в света. През 2021-а година около 80% от отпадъчните води се състоят от пластмаса.