Пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има две текущи производства за установяване на антитръстови нарушения при реализацията на автомобилни горива на територията на страната.
Първото от тях бе образувано във връзка с несъответствието между значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб още в началото на епидемията от Ковид-19 и намаляването на цените на дребно на автомобилните горива в страната, съобщиха от регулатора.
КЗК е констатирала и ограничаване на достъпа до данъчните складове и транспортна инфраструктура на дружествата от група Лукойл.
Според антимонополната комисия нарушенията целят ограничаване на вноса на горива в страната.
"В тази връзка КЗК предяви на дружествата от група Лукойл твърдения за извършени нарушения по чл. 21 от ЗЗК и чл. 102 от Договора за Функциониране на Европейския Съюз."
По-конкретно нарушенията, за които КЗК информира са свързани с поведението на предприятия с монополно или господстващо положение, като:
- пряко или косвено налагане на цени за покупка или продажба или други нелоялни търговски условия;
- ограничаване на производството, търговията и техническото развитие във вреда на потребителите;
- прилагане на различни условия за един и същ вид договори по отношение на определени партньори, при което те се поставят в неравноправно положение като конкуренти;
- поставяне сключването на договори в зависимост от поемането от другата страна на допълнителни задължения или сключване на допълнителни договори, които по своя характер или съгласно обичайната търговска практика не са свързани с предмета на основния договор или с неговото изпълнение;
- необоснован отказ да се достави стока или да се предостави услуга на реален или потенциален клиент, за да се възпрепятства осъществяваната от него стопанска дейност.
Предстои изслушване на дружествата пред Комисията, след което и консултиране на проекта на решение на КЗК с Европейската комисия. Такава консултация се налага, тъй като дружеството има дейност и иазвън България. Това означава, че по закон от Лукойл имат право да дадат становище по твърденията на КЗК, да поискат изслушване, освен това от компанията могат да поемат и ангажименти и да не се стигне до санкция. Иначе казано до крайното решение на регулатора има още време.
През есента на миналата година пред КЗК бе образувано и ново производство срещу Лукойл България ЕООД за установяване на извършено нарушение относно ценовата политика на дружеството при търговията на едро с автомобилни горива. В хода на проучването КЗК изпрати искания за предоставяне на информация до множество пазарни участници - вносители и търговци на едро.
"Повишаването на цените на определени продукти би могло да представлява нарушение на ЗЗК само ако не се дължи на пазарните процеси, като напр. повишаване на търсенето, а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение", разясняват от КЗК.
Що се касае до наблюдаваното увеличение на цените на горивата, Комисията ще провери и изпълнението на поетите задължения от "Лукойл България" ЕООД, "Еко България" ЕАД, "Шел България" ЕАД, "ОМВ България" ООД, "НИС Петрол" ЕООД и "Петрол" АД, под формата на приемане и прилагане на вътрешни процедури, гарантиращи съществуването на конкурентна среда в сектора. Поетите през 2017 г. задължения целят да се възпрепятства възможността за възникване на евентуални антиконкурентни проблеми, свързани с прозрачността на пазара и координиране на пазарното поведение на дружествата при вземане на стратегически решения по начин, който ограничава конкуренцията.
Πpипoмнямe, чe зapaди cлyxoвe зa пpeдcтoящo пocĸъпвaнe нa гopивaтa нa 2 мapт ce извиxa oгpoмни oпaшĸи нa бeнзинocтaнциитe y нac. Toгaвa cтaнa яcнo, чe в няĸoи бeнзинocтaнции цeнaтa нa гopивaтa e пpeминaлa пcиxoлoгичecĸaтa гpaницa oт 3 лeвa зa литъp.
"Cитyaциятa e тaĸaвa, зaщoтo пopaди peдицa oгpaничeния cтpaнaтa ocтaнa бeз aлтepнaтиви зa дocтaвĸa нa гopивa. Toвa идвa oт изĸpивeнaтa cтpyĸтypa нa пaзapa, зapaди лoшaтa нopмaтивнa ypeдбa, ĸoятo вoди дo мoнoпoл и липcaтa нa ĸoнĸypeнция", зaяви в тази връзка Гeopги Teнeв, юpиcт нa Acoциaциятa нa мaлĸитe, нeзaвиcими тъpгoвци нa гopивa (Acoциaциятa нa мaлĸитe бeнзинocтaнции).
B тoзи ĸoнтeĸcт Teнeв зaяви, чe cфepaтa нa гopивaтa винaги e билa дeлиĸaтнa тeмa и пpeдвид cъздaлaтa ce cитyaция, дъpжaвaтa тpябвa дa влeзe в poлятa cи и cпeшнo дa peaгиpa c мepĸи. Cпopeд нeгo тpябвa дa ce пpилoжaт нaвpeмeнни и ĸoнĸpeтни мepĸи oт пpaвитeлcтвoтo ĸaтo oгpaничaвaнe нa изнoca нa гopивa, изpaбoтвaнe нa мeтoдиĸa зa cпpaвeдливo диcтpибyтиpaнe нa ĸoличecтвa cтoĸи oт Дъpжaвния peзepв, cпиpaнe нa няĸoи изиcĸвaния в Hapeдбaтa зa гopивaтa и Зaĸoнa зa eнepгиятa oт възoбнoвяeми изтoчници, дoĸaтo ce ycпoĸoи пoлoжeниeтo.
bozhian-ivanov
на 10.03.2022 в 08:32:45 #2Говори се за търсене и предлагане,което определяло цената—а какво да се каже когато само някои думи,или слухове казани веднага променят цените по борсите и никаква промяна в реалното търсене няма.Значи спекулациите и борсите определят ,а монополистите действат като техни куратори и цитата даден от КЗК е верен непрекъснато и се получава че тези приказки и закони са една димка за скриване реалността.Както е и димка,че Лукойл бил руска—русите там са акционери,но преобладават другите.#1,право казваш,с изключение на Лукойл и ще те допълня,че в Русия има чужди активи за над 1 трилион долара—е ,до национализацията им може и да не се стигне,но руснаците приеха два документа в посока как да отговорят,като единия ще има колосално въздействие—дълговете да се изплащат в рубли и имайки предвид че средногодишно изтичат 100 млрд. капитал под различна форма какъв удар върху долара предстои.А някои руски икономисти съветват да се спре изобщо трансграничното движение на капитала,фиксира се курса на рублата,все неща ужасни за заробващите постулати на “вашингтонския консенсус”,лежащ в основата на заробването на целия свят.....
_Ico
на 07.03.2022 в 15:15:22 #1Да питат Иван Костов - защо продаде родния Нефтохим и кому беше нужна тази приватизация ? Разбира се списъка с безмозъчните приватизации на куп други български предприятия е дълъг.