Делът на договорите за доставка на руско оръжие, заплащани в долари, бързо се доближава до нула. Това заяви Александър Михеев, генерален директор на "Рособоронекспорт" по време на авиошоуто MAKС-2021, което се провежда от 20 до 25 юли край Москва.
"Понастоящем по-голямата част от договорите на" Рособоронекспорт "се сключват в рубли или националните валути на страните партньори. Делът на доларите в нашите договори непрекъснато се приближава до нула. Освен това активно използваме компенсиращи механизми и инструменти за насрещна търговия", каза Михеев, цитиран от 1prime.ru.
През последните няколко години Русия постоянно преминава към разчети за експортни оръжейни контракти в национални валути. Причината за "дедоларизацията" на военно-техническото сътрудничество с други страни е заплахата от санкции, наложени от Съединените щати срещу клиентите на руското оръжие в рамките на Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA).
През последните години обемът на руския износ на оръжия остава стабилен - около 15 милиарда долара годишно, като портфейлът с поръчки включва заявки за договорени предстоящи доставки за около 50 милиарда долара.
Тези показатели позволяват на Русия да държи второто място след САЩ сред световните доставчици на оръжие. В същото време разликата между първото и второто място е много впечатляваща - през 2020 г. Съединените щати са изнесли оръжие за над 175 милиарда долара.