Ограниченията на Booking.com срещу хотели, предлагащи по-ниски цени на собствените си уебсайтове или на конкурентни платформи, са ненужни и биха могли да намалят конкуренцията, заяви в свое решение Съдът на ЕС, цитиран от "Ройтерс".
Въпреки това, магистратите подчертаха, че тези практики не са антиконкурентни по смисъла на законодателството на Европейския съюз.
Известни като клаузи за паритет и включени в договорите между онлайн платформи за резервации и хотели, тези практики са предизвикали оплаквания от конкуренти и вниманието от регулатори в цяла Европа, загрижени за намалелите възможности за избор пред потребителите.
Германският антитръстов орган е забранил подобни клаузи, независимо дали се отнасят за уебсайтовете на хотелите или за конкурентни сайтове за настаняване. Регулаторите на ЕС като цяло позволяват такива ограничения само за собствените портали за резервация на хотелите.
Новите правила, известни като Законодателен акт за цифровите пазари, които влязоха в сила миналата година, забраняват на големите онлайн платформи, включително Booking.com, да използват клаузи за паритет на цените или еквивалентни търговски мерки.
Съдът на Европейския съюз в Люксембург посочва в решението си, че няма аргументи, които да оправдаят тези клаузи. Съдиите подчертават, че ограниченията могат да намалят конкуренцията между различните платформи за хотелски резервации, да изтласкат малките платформи и новите участници и не изглеждат необходими за осигуряване на икономическата жизнеспособност на Booking.com.
Въпреки това, съдът също така заяви, че клаузите не могат да се считат за нарушение на антитръстовите закони на ЕС. Ако такова беше доказано, платформата щеше да бъде много тежко наказана.
Booking Holdings изрази разочарование от решението, като заяви, че поддържа позицията си, че клаузите за паритет, които исторически са съществували в Германия, са били необходими и пропорционални на отношенията между партньорите по настаняване и Booking.com, и че компанията оперира на конкурентен пазар.