Правителството на САЩ иска да попречи на China Mobile да предлага услуги на американския телекомуникационен пазар, тъй като смята китайската държавна компания за риск за националната сигурност на САЩ, съобщава Reuters.
Федералната комисия по комуникациите (ФКК) трябва да откаже заявлението на China Mobile за 2011 г. да предлага телекомуникационни услуги между Щатите и други държави, заяви Националната телекомуникационна и информационна администрация - правителствената агенция, отговаряща за телекомуникациите.
"След сериозна ангажираност с China Mobile, опасенията за повишен риск за американските правозащитни интереси и такива, свързани с националната сигурност не можаха да бъдат решени", се казва в изявлението.
Препоръката на правителствената агенция до голяма степен е свързана "с китайската разузнавателна дейност и икономически шпионаж, насочени към САЩ, заедно с размера на China Mobile и техническите и финансови ресурси".
Според агенцията телекомуникационната компанията е "обект на експлоатация, влияние и контрол от страна на китайското правителство", а нейното желание за работа в САЩ представлява "значителни и неприемливи рискове за националната сигурност".
China Mobile - най-големият телекомуникационен оператор в света с 899 млн. абонати, засега отказва коментар. Акциите му паднаха с 2.6% в началото на търговията във вторник до най-ниското си ниво от повече от 4 години.
Ходът на администрацията на Тръмп срещу China Mobile идва на фона на нарастващите търговски спорове между Вашингтон и Пекин.
САЩ трябва да наложи тарифи на стойност 34 млрд. долара за китайски стоки на 6 юли, на които се очаква Пекин да отговори със свои мита.
Вторият най-голям производител на телекомуникационно оборудване в Китай - ZTE беше принуден да прекрати големите си операции през април, след като Вашингтон му наложи забрана да купува части и технологии от американски компании. Китайската компания е в процес на премахване на забраната и смени ръководството си миналата седмица.