Понякога се създава умна нова технология или услуга, но са необходими десетилетия, преди да се реализира пълният й потенциал. Точно това се случи с аудиокнигите. Защото, макар някои да ги смятат за сравнително ново изобретение, те всъщност са на повече от 90 години, пише RTE.

Аудиокнигите за първи път излизат на пазара през 30-те години на миналия век, но поради ограниченията на технологията на времето (а именно факта, че един грамофон може да побере само 20 минути аудио от всяка страна), те първоначално са били ограничени до кратки разкази и стихотворения. Едва през 1935 г. за първи път имате аудиоверсия на роман - "Тайфунът" на Джоузеф Конрад - който е издаден в серия от четири плочи. През същата година е направена и аудио версия на "Убийството на Роджър Акройд" на Агата Кристи.

И двете са продуцирани от Британския кралски национален институт за слепи хора - което ви казва как хората от онова време са виждали аудиокнигите. Те трябваше да бъдат от полза за незрящи и хора с увредено зрение, но не бяха продукт за масовия пазар. В крайна сметка книгата на винил стана книга на лента и в крайна сметка книгата на CD. Но през цялото време те все още бяха доста нишови.

Снимка 401626

Източник: iStock

Техният основен пазар продължава да бъде хората с увредено зрение и възрастните хора. Само някои книги имаха направени аудиоверсии, но дори те не бяха широко достъпни, като например библиотеките. Но с течение на времето до днес и те са се превърнаха в огромен бизнес сами по себе си. И този бизнес не спира да се разраства . Британската асоциация на издателите съобщи, че през 2023 г. изтеглянията на аудиокниги са се увеличили със 17% на годишна база, или с 59 милиона изтеглени заглавия. Това е само в Обединеното кралство.

Spotify вече предлага аудиокниги на потребителите си в САЩ

Spotify вече предлага аудиокниги на най-големия си пазар

Трябва да бъдат закупени, за да могат да се слушат

Приходите от аудиокниги там са нараснали с 24%, като освен това цената на всяка аудиокнига се е покачвала, без съмнение поради нарастващото търсене. Трудно е да се намери глобална цифра, но има изчисления, че световният пазар е бил на стойност някъде от порядъка на 8,6 милиарда долара миналата година и продължава расте с феноменална скорост от приблизително 26% годишно в момента. Според някои прогнози този пазар ще струва 30 милиарда долара или дори повече до 2030 година.

Какво се промени, за да стане този продукт толкова популярен?

Има съвкупност от фактори, които превърнаха това в страхотен бизнес. Първата важна промяна е технологията - цифров носител, който предлага редица предимства. Първо, той е по-удобен за потребителя - вече не е нужно да носите кутия с шест или осем касети или компактдискове и вече не е необходимо да разгръщате куп страници, за да сте в крак с историята. Сега просто натискате възпроизвеждане и слушате, спирате, когато пожелаете, и след това продължавате оттам, докъдето сте стигнали.

Цифровизацията също означава, че е по-лесно да си купувате нови заглавия  ито само с едно натискане на бутон, вместо да се налага да ходите в книжарницата, да поръчвате по пощата или по телефона. А книгата може да се появи дори на телефона ви и да е с вас през цялото време. Това са същите фактори, които помогнаха за създаването на по-широк вид възраждане на аудиото - не само с услуги за абонамент за музика и радио, а и с подкасти.

Това накара цяло ново поколение хора да придобият навик да слушат хората да говорят - често надълго и нашироко, за нещо, което ги интересува. Така че идеята да слушат книга, вместо да я четат, не изглежда като голямо отклонение от това, което вече правят.

Всичко това идва в момент, когато хората чувстват, че имат по-малко време за себе си, а когато имат това време те са твърде уморени, за да седят и да четат книга. Така че вече лесната за намиране аудиокнига се превръща в начин за тези читатели да се насладят на книгите, които искат да прочетат, докато действат с ежедневните си задачи, било то докато пътуват до работното място, вършат домакинска работа спортуват или са в леглото.

Снимка 401627

Източник: iStock

Вече е много по-лесно да се сдобиете с аудиокнига, нали?

Да, достъпът се подобри значително и наличният избор направо експлодира. В миналото библиотеките можеха да разполагат с ограничен избор от книги на касета или CD, докато книжарниците имаха по-малко на разположение.

Ако искахте аудиокнига преди, трябваше да отидете при специализиран търговец на дребно или да си я закупите по пощата или по телефона (или евентуално онлайн). Днес вече можете да изтеглите аудиокнига толкова лесно, колкото всяко едно приложение или филм.

Три книги, които всеки предприемач трябва да прочете

Три книги, които всеки предприемач трябва да прочете

Книгата, която ще ви научи "как и кога да казвате "не" на хората"

На този фон и библиотеките по света предлагат богат избор от аудиокниги, които можете да наемете дигитално чрез платформи като BorrowBox. Project Gutenberg разполага с огромна библиотека от класически произведения, като има и безплатни класически произведения, достъпни и в Apple Books.

Освен това имате дигитални магазини като Libro.fm, които дават част от приходите от продажби на независими книжарници. Има абонаментни услуги като Audible на Amazon, при които плащате такса и получавате достъп до библиотека от аудиокниги, или пък Spotify, който предлага 15 часа безплатно слушане на аудиокниги на месец като част от своя първокласен абонаментен план за музика.

Има едно дългогодишно списание, наречено AudioFile, което е специализирано в рецензии и препоръки в областта на аудиокнигите, много уебсайтове също правят това. Всичко това създава домашна индустрия за продуценти и озвучаващи актьори Някои от тях са добре познати, като Стивън Фрай, който разказва аудиокнигите за Хари Потър в оригинал.

5000 от най-великите книги вече са свободно достъпни в аудио формат

5000 от най-великите книги вече са свободно достъпни в аудио формат

"Озвучава" ги AI и това има всички основания да ви плаши

Как реагираха издателите на този бум в търсенето?

Трябва да отбележим, че издателите вече не третират аудиокнигите като малко добавена стойност към физическата книга. Аудиокнигите за Хари Потър започват да излизат през 1999 г. - две години след първото им публикуване.

В наши дни големите издания обикновено имат своите аудиокниги на разположение в същия ден.

Снимка 641942

Източник: iStock

Има една интересна тенденция, която набира скорост. При нея издателите наистина дават всичко от себе си за някои от своите аудиокниги, преминавайки от един разказвач към няколко и добавяйки музика и звукови ефекти. Те почти превръщат книгите в радиопиеси.

Например режисьорът, носител на Оскар, Сам Мендес, е продуцирал три аудиокниги за Audible, базирани на творбите на Чарлз Дикенс - включително версия на Оливър Туист, която включва Никола Кофлан, Браян Кокс и Даниел Калуя в актьорския състав. И макар разказаният от Стивън Фрай Хари Потър да е изключително популярен, Audible наскоро обяви, че тази година ще публикува нова версия на поредицата от книги, която ще включва актьорски състав от, внимание, над 100 души.

Аудиокнигите за деца също набират скорост

Децата порзват аудиокнигите с лекота. YotoPlayer е типичен приер - това е малък Bluetooth високоговорител, който може да възпроизвежда различни истории, които се продават отделно. Имат много налични заглавия от Роалд Дал и Джулия Доналдсън, има и истории за Падингтън, както и такива, базирани на герои на Дисни.

Най-продаваните книги за знаменитости, издадени през последните три години: топ 25

Най-продаваните книги за знаменитости, издадени през последните три години: топ 25

Някои от тях са на емблетични актьори, политици и музиканти или музикални групи

Те обикновено са съкратени версии, но всички те се продават с идеята да забавляват децата и да ги карат да наблегнат на книгите повече, отколкото може би са го правили преди. И този навик се създава от най-крехка детска възраст, така че вече имате поколение деца, които растат свикнали с идеята да пуснат история, която слушат, докато си играят, или която да им помогне да се отпуснат или да заспят.

Удрят ли аудиокнигите по продажбите на традиционни книги?

Вероятно много хора биха си казали да, но това не е точно така. Имаше бум на пазара на физически книги по време на Covid-19 и това продължи неотдавна. Сега изглежда нещата са се изпавнили, поне според Global 50 Publishing Ranking, който измерва продажбите и приходите на 50-те най-добри издателства в света - продажбите им достигнаха почти 36 милиарда евро миналата година, което е скромен ръст от 1,1% на годишна база.

Днес има и елемент на инфлация - някои издатели казват, че продават по-малко книги, но продават всяка една на по-висока цена, което увеличава приходите. Някои големи издателства споделят, че приходите им са паднали миналата година, но просто защото предподната е била много по-силна.

Най-общо казано, физическите продажби на книги все още вървят доста добре и изглежда изобщо не е имало никакво отрицателно въздействие от нарастващата популярност на аудиокнигите. Всъщност, можем да се опитаме да свържем двете неща заедно, като отново се върнем към Amazon, които предлагат нещо, наречено "whispersync" и което има за цел да свърже аудиокнига и електронна книга. Идеята е, че можете да слушате няколко глави, докато шофирате и след това, когато се приберете вкъщи и си вземете електронната книга, тя продължава точно оттам, откъдето сте спрели аудиото.

Можем да обобщим с това, че има много читатели, които обичат да четат книги по класическия начин, но нямат нищо против и да ги слушат понякога. Именно те са и любимите клиенти на издателите днес.

Защо повечето бизнес книги не заслужават внимание

Защо повечето бизнес книги не заслужават внимание

Странeн стил, слаб професионализъм и твърде силни обещания - какво не е наред със съвременната бизнес литература?