Какво ще се промени за чуждестранните студенти във Великобритания, ако страната напусне Европейския съюз? Това вероятно се питат много българи, които учат на Острова. Краткият отговор би звучал: много неща.

Ако британците гласуват на референдума на 23 юни за излизане от ЕС, за европейските студенти ще стане значително по-трудно и скъпо да учат в Кралството. От своя страна университета се страхуват, че ще могат да назначават по-малко хора от Европа и да работят по европейски проекти.

Традиционно Великобритания е една от най-търсените дестинации от студенти, които искат да получат диплома от чужбина. По официални данни през академичната 2014/2015 година общо 436 585 чуждестранни студенти са били записани в местните университети или 19% от всички. От тях 124 575 идват от държави от Европейския съюз, сред които и 6 255 от България.

В свой репортаж от английския град Оксфорд вестник Die Welt събира мненията на академичната общност там. Ето какво споделят хората от нея:

Според Джули Смит, преподавател в университета в Оксфорд, групата на европейските студенти значително ще намалее при евентуален Brexit. „Очаквам, че ще наблюдаваме намаляване на европейските студенти”. „Моите студенти досега безпроблемно правеха научни пътувания до континента. Това значително би се променило”, допълва тя.

Студентът Оствалд от Германия разказва собствения си опит по отношение на свободното пътуване. „Моят най-добър приятел е италианец, който от 10 години живее в Оксфорд”, казва той. „Той вече си е купил билет за Италия за деня след референдума в случай, че британците гласуват за напускане на ЕС”.

Това изглежда малко пресилено, но е факт, че при излизане от ЕС статутът на чужденците във Великобритания ще бъде наново преразгледан. „Ако се окаже, че британските и европейските студенти изведнъж имат нужда от виза, за да работят и учат извън своите страни, това ще нанесе сериозни вреди на науката и академичния обмен”, коментира Смит.

Едно от най-популярните програми за академичен обмен в Европа – „Еразъм”, също може да пострада. Universities UK – организацията, която обединява всички учебни заведения във Великобритания, се опасява от спиране на програмата за Острова.

Друг въпрос е този за таксите. Досега студентите от ЕС плащаха толкова, колкото британците – около 9000 паунда на година. „Това може да се промени” , казва Улрике Франке, която в момента учи докторантура по международни отношения в Оксфорд. „За международните студенти Великобритания е значително по-скъпа”, казва тя. В момента студентите извън ЕС плащат двойно – по 18 000 паунда на година.