Месеци наред сред водещите теми по медиите беше сделката за продажбата на едно от трите ЕРП-та у нас - "ЧЕЗ България". През тази седмица се потвърди информацията, че новия собственик на дружеството е българска фирма - "Инерком Груп". За нея не се знае много освен, че от 10 години развива дейност в областта на енергетиката, а неин собственик е Гинка Върбакова.
Вчера сделката, изчислявана на 320 милиона евро, беше официално потвърдена от дружеството. В съобщение, изпратено до медиите, от "Инерком" посочват, че са били избрани за придобиването на всички активи на ЧЕЗ в страната, като договорът за това е бил подписан на 23 февруари 2018 година.
"Процедурата по продажбата, която привлече множество международни участници, се проведе съгласно законите на Република Чехия. Предстои сделката да бъде одобрена от българските регулаторни органи, едва след което ще бъде финализирана", казват от фирмата.
В резултат на споразумението "Инерком" вече държи дружествата "ЧЕЗ България" ЕАД, "ЧЕЗ Електро България" АД, "ЧЕЗ Разпределение България" АД, "ЧЕЗ Трейд България" ЕАД, "ЧЕЗ информационни и комуникационни технологии Българи" ЕАД, "Фри Енерджи Проджект Орешец" ЕАД и "Бара Груп" ЕООД.
Изборът на купувача на бизнеса на чешкото ЕРП в България обаче събуди много въпроси и доведе до оставката на ресорния министър Теменужка Петкова. Появиха се питания за това как е била избрана компанията, както и кой точно стои зад нея.
Първото интервю с новия собственик на ЧЕЗ публикува Българска телеграфна агенция (БТА). Money.bg препечатва целия текст:
- На финалната права сте да сключите сделката на годината в България. За вашата компания има малко информация в публичното пространство. Кои са "Инерком"?
- Гордеем се, че сме сред малкото български компании, които инвестират в толкова мащабен проект в енергетиката. Това е голяма стъпка в развитието на нашата компания и ние се отнасяме много професионално и отговорно към нея.
"Инерком България" е част от група компании, които вече 10 години работят в областта на енергетиката, енергийната инфраструктура и строителството. Основната ни дейност до момента е свързана с изграждане на централи и производство на електроенергия от ВЕИ. Групата притежава 6 действащи фотоволтаични централи, с обща мощност около 23 МВт.
Успоредно работим за изпълнение на проект за фотоволтаична централа с мощност от 80 МВт, която ще функционира изцяло на пазарен принцип. Имаме опит в изграждане на енергийна инфраструктура - нови присъединявания, кабелни и въздушни трасета - средно напрежение, реконструкция на съоръжения от преносната електроенергийна система, свързани с нови присъединявания. Реализирали сме редица такива проекти. Занимаваме се и със строителна дейност. Членуваме в секторните бизнес организации - Българската фотоволтаична асоциация и Камарата на строителите. Имаме партньорства с много големи български и международни компании.
Досега не сме присъствали активно в публичното пространство, защото естеството на бизнеса ни не го налагаше. Ние, както и нашият екип, напълно осъзнаваме обществената значимост и интерес към дружествата, които ще придобием. Ще поддържаме отношения на диалог с всички заинтересовани страни.
- Как средна българска компания беше избрана да придобие бизнеса на ЧЕЗ в страната?
- В бизнеса е важно какво предлагаш, колко надежден си и какъв потенциал имаш. Бяхме избрани в една изключително тежка процедура, която привлече множество международни участници, организирана и проведена по законите на Чешката република. Ние, както и всички останали кандидати, преминахме през много проучвателни етапи и трябваше да покрием редица изисквания на продавача - ЧЕЗ и мажоритарния й собственик в лицето на чешката държава.
Предоставихме множество документи, одити, финансова и търговска информация, изискана в процедурата. Доказахме, че имаме опит и капацитет да придобием и управляваме дружествата, които ЧЕЗ продава. Благодарим на целия екип от консултанти по сделката - адвокатска кантора Allen and Overy, нашите консултанти по английско право, Адвокатско съдружие Спасов и Братанов, и финансовия консултант Mane Capital, както и на партньорите от банковите и финансовите институции, всички от които работиха много професионално.
Остава последният етап - сделката да бъде одобрена от антимонополния орган Комисия за защита на конкуренцията. Едва след това тя може да бъде финализирана и ние да станем собственик. След придобиването ще направим и търгово предложение до миноритарните акционери, съгласно изискванията на закона.
- Сами ли участвате в тази сделка? Имаше спекулации, че различни бизнес интереси стоят зад вас?
- "Инерком" участва самостоятелно в процедурата. Ще бъдем подкрепени единствено от уважавана банкова институция, която ще ни предостави кредит. Това ще стане на базата на конкретни критерии, свързани с нашия бизнес и кредитно досие.
Собствеността ни е напълно прозрачна и публично достъпна. Групата се състои от 9 компании, в които аз съм единствен или мажоритарен собственик. Това е факт от създаването на дружествата и може лесно да бъде проверено.
- Споменахте банкова институция. С коя банка преговаряте и каква част от финансирането ще осигури тя?
- Утвърдена практика е подобни придобивания да се финансират основно с привлечен капитал. По време на преговорите договорихме подкрепа за нашето участие в сделката от страна на голяма международна банка с висок кредитен рейтинг. Когато се използва привлечено финансиране, условията по споразумението с банката се финализират едва след избора на купувача. На този етап не можем да дадем повече информация, но сме предоставили всички необходими документи, касаещи финансирането на продавача ЧЕЗ.
- Как успяхте да убедите банкови институции да ви финансират като купувач? Какво е състоянието на вашия бизнес?
- "Инерком" притежава активи и кредитна репутация, които ни дадоха възможност да използваме привлечено финансиране. Активите на групата ни се оценяват на около 100 милиона лева. Приходите ни нарастват устойчиво със среден темп от около 30 процента през последните години. По предварителни финансови данни приходите на групата за миналата година са около 50 милиона лева и ще отчетем печалба от около 10 млн. от дейността си.
Дружеството, което ще придобие активите на ЧЕЗ след одобрението на КЗК, е "Инерком България" ЕАД и е част от нашата група. То бе създадено специално във връзка с придобиването на активите на ЧЕЗ. Това е утвърдена практика при подобни сделки, тъй като позволява прозрачност и ефективност на управление на бизнеса.
- Какво ви дава увереност, че ще се справите с огромен бизнес, който засяга 3 милиона клиенти?
- Купуваме от ЧЕЗ един добре работещ бизнес и ще го развиваме устойчиво в интерес на клиентите и с отговорност към сигурността и стабилността на енергийната система. Познаваме добре енергийния пазар. Минали сме през всички промени до момента в сектора на производство на електроенергия от ВЕИ. Запознати сме с местните регулации и лицензионни изисквания към дружествата, които предстои да придобием. Познаваме международните тенденции и добрите практики в сектора. Електроразпределението и електроснабдяването са вероятно едни от най-регулираните бизнеси в България и подлежат на контрол от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В толкова регулирана среда компаниите работят в строго определени рамки.
Като собственик "Инерком" ще задава стратегическите приоритети и посока за развитие и ще следи за стабилността и ефективността. За оперативното управление ще разчитаме в голяма степен на експертизата на мениджърите и служителите в компаниите, които ще придобием. Ще заложим на приемственост и експертност. Екипът на ЧЕЗ е с доказано висок професионализъм и опит. Това са над 3000 човека, които години наред се грижат за сигурността и качеството на доставките на електроенергия за всички клиенти на дружествата. За председател на Съвета на директорите на "Инерком България" поканихме Милена Стоева, юрист с дългогодишен опит в енергетиката. Тя е запозната с бизнеса, който придобиваме, работила е дълги години на отговорни позиции в дружества от групата на ЧЕЗ.
- В каква посока смятате да развивате дружествата, които придобивате?
- Осъзнаваме обществената значимост на бизнеса, който придобиваме. Нашата цел е в рамките на регулаторните изисквания да предоставим най-добра услуга на клиентите и да развиваме успешно дружествата в новите пазарни реалности. Знаете, пред енергийния сектор предстоят важни промени, свързани с пълната либерализация на пазара на електроенергия.
Ще работим, за да направим най-доброто предложение на потребителите и да разширяваме пазарното присъствие на дружествата. Планираме въвеждане на иновативни технологии на база утвърдени международни практики. Ще насочим инвестиции и в проекти, които водят до оптимизиране на оперативните разходи. Ще продължим добрите практики, свързани с развитие на човешките ресурси. Усилията ни ще бъдат фокусирани върху постигане на максимална сигурност на доставките и устойчив ръст на качеството на услугите.
IvoAndonov
на 26.02.2018 в 10:38:04 #5Заради такива *** в България има чувство за безнадеждност. Тока напоследък много поскъпва, особено за бизнес клиенти. "Либерализация" разбирайте поскъпване. Задават се времена на екстремни цени е България, не само на тока, а доходите остават все така екстремно ниски. При тези цени в момента, доходите трябва да са минимум двойни, а става и по - зле. Шепа хора се облажиха и станаха супер богати, за сметка на години наред страдание на целия бълг.народ. Да те питам аз Гинке, твърдиш, че управляваш 100млн. лева активи - можеш ли да докажеш произхода им от А до Я? Не мисля.
panopsihikum
на 25.02.2018 в 00:04:00 #43 милиона абоната, като им начислят по 20лв. на месец отгоре и за една година са платили масрафа на стрина Гинка от Пазарджик... Даааа Работата е съвсем ясна... казал го е един преди мен Дебелянска ще да е тая работа. Първо - ЧЕЗ не струва толкова малко, т.е. има политически или мафиотски натиск, или и двете... "Надеждната кредитна институция" която вече и е дала кредита е КТБ чрез #кой... Заблудили са останалите купувачи и схемата е ясна от доста време - придобиване на апетитни парчета от българската икономика на безценица от мафиотски структури...
anton-kurtev
на 24.02.2018 в 20:10:45 #3Коя банка ще даде толкова пари на бизнес който не е плащал данъци и не може да излезе на печалба. Някой от вас има ли фирма която е пробвала да тегли бизнес кредит. Интересно ми е коя е тази уважавана банка у нас. И как ЧЕЗ преговаря с такава фирма въобще. Няма такава държава.
jasentcho
на 24.02.2018 в 19:37:19 #2То само това да беше грешката. Ако наистина всичко, което ни го представят е истина, не разбирам защо държавата не ги извади тия пари и поне на софиянци и Западна България да осигури малко по-реална цена на електроенергията. Ми това Енерго се продава на практика на цена на един електропровод 400kV от Белене до София. Нали НЕК, БЕХ, ЕЕС и прочие държавни дружества все на печалба са. Как не им дойде акъл да си откупят дружеството и да работят за интересите на собствените си граждани? Как над 1 милиард лева се извадиха за реактори от 80-те години, а тая сума не можа за наистина реални цени на тока?
SteveN
на 24.02.2018 в 12:08:19 #1Точно вие ли сгрешихте!!! 320 милиона ЕВРО, не лева!!!