Тази сутрин в хотел „Шератон" бе открит българо-австрийски форум на тема „Технологии за опазване на околната среда”. От австрийска страна гости бяха министърът на околната среда Йозеф Прьол, представител на Стопанската камара на Горна Австрия, начело на делегация от над двадесет австрийски фирми от отрасъла на „екологичната индустрия": възобновяеми енергийни източници, производство на биодизел, енергиен мениджмънт, събиране и третиране на отпадъци и изграждане на сметища, консултантски дейности в сферата на околната среда и др.

От българска страна присъства заместник-министърът в МОСВ Атанас Костадинов. Австрийският министър подчерта, че посещението му в България има за цел да представи на българските партньори австрийските фирми, които произвеждат в сферата на екологичните технологии.

Седмици преди присъединяването на България към ЕС, министър Прьол изрази радост от единното европейско бъдеще на българската държава, но и надежда, че България ще върви по пътя на хармонизиране с европейските стандарти. В тази връзка, като ключов въпрос изпъква опазването на околната среда и технологиите за тази задача.

(Германският термин Umweltstehnik включва както технологии за пречистване, така и технологии и способи на производство, които са чисти, т.е. не вредят на околната среда).

Този отрасъл в икономиката на Австрия в последните години се развива много силно, подчерта министърът. За последните 10 години производството почти се е удвоило, като сега годишно възлиза на 3.8 милиарда евро, 65% от което се изнася.

"Благодарение на ранната си специализация в тази сфера, Австрия успя да заеме водеща позиция сред международната конкуренция. С печалбата от 4 на сто от БВП, реализирана от индустрията, произвеждаща техника за опазване на околната среда, Австрия заема второ място в ЕС след Дания. Вече половината от заетите в бранша производство на техника за опазване на околната среда работят в областта на „чистите технологии" - се казва в прес - съобщението.

Търговските отношения между България и Австрия са традиционно силни. Пазарът на Австрия в България на такива технологии сега възлиза на €14.6 млн, спомена австрийският министър. Потенциалът е много по-голям, затова австрийската делегация желае „да направи реклама" на „новите пазари, които предоставят нови шансове" -  с оглед предстоящото присъединяване на страната ни към 25-те членки на Съюза и повишаване качеството на околната среда в България.

България е важен бъдещ пазар - подчертаха австрийските гости. За първото полугодие на 2006  г. експортът на Австрия в България се е увеличил спрямо предходния период с 22.9%, а вносът от България е нараснал със 17.3%. За 2007 г. се очаква външнотърговски оборот от над половин милиард евро.

Позицията на Австрия като инвеститор в България е дори по-силна, отколкото като търговски партньор: с обем на инвестициите от 1,86 мрд. евро в края на 2005 г. Австрия безспорно е инвеститор № 1; през първите 3 тримесечия на настоящата година австрийски фирми инвестираха още 376 млн. евро, така 17% от преките чуждестранни инвестиции в България произхождат от Австрия.

По отношение на конкретни съвместни проекти в областта на технологиите за опазването на околната среда, австрийският министър спомена за срещата си с кмета на София от вчера във връзка с Пречиствателни станции - София, които ще бъдат финансирани по програмата ФАР със 17 милиона евро. Освен това Австрия има конкретен интерес в производството на енергия от възобновяеми енергоизточници, като с австрийска помощ до 2020 г. България ще може да удвои дела на енергията, добивана от възобновяеми източници.

На въпроси на журналисти за парите, с които ще разполага МОСВ на България за закупуване на подобна техника, българският заместник - министър посочи, че очаква в средата на следващата година да бъдат одобрени средства по оперативна програма Околна среда за периода 2007 - 2013 г. в размер около € 1 млрд., като предизвикателството е тази сума да бъде увеличена по линия на публично - частното партньорство до 1.2 млрд. евро.

На въпрос за money.bg относно периода, в който екологичното съзнание ще се наложи в бизнеса в България, австрийският министър отговори, че екологичното съзнание на бизнеса и на хората зависи от икономическото развитие. В десетте нови членки вече се наблюдава промяна в отношението. Така че предвид инвестициите от Европейските държави ( от бюджета на ЕС и различни фондове на съюза ще постъпят финансови средства за периода от 2007 г. до 2013 г. в размер на общо над 6 млд. евро.), бизнесът в България и Румъния ще придобие екологична окраска, когато икономиката заработи по-ефективно.