От българска страна присъства заместник-министърът в МОСВ Атанас Костадинов. Австрийският министър подчерта, че посещението му в България има за цел да представи на българските партньори австрийските фирми, които произвеждат в сферата на екологичните технологии.
Седмици преди присъединяването на България към ЕС, министър Прьол изрази радост от единното европейско бъдеще на българската държава, но и надежда, че България ще върви по пътя на хармонизиране с европейските стандарти. В тази връзка, като ключов въпрос изпъква опазването на околната среда и технологиите за тази задача.
(Германският термин Umweltstehnik включва както технологии за пречистване, така и технологии и способи на производство, които са чисти, т.е. не вредят на околната среда).
Този отрасъл в икономиката на Австрия в последните години се развива много силно, подчерта министърът. За последните 10 години производството почти се е удвоило, като сега годишно възлиза на 3.8 милиарда евро, 65% от което се изнася.
"Благодарение на ранната си специализация в тази сфера, Австрия успя да заеме водеща позиция сред международната конкуренция. С печалбата от 4 на сто от БВП, реализирана от индустрията, произвеждаща техника за опазване на околната среда, Австрия заема второ място в ЕС след Дания. Вече половината от заетите в бранша производство на техника за опазване на околната среда работят в областта на „чистите технологии" - се казва в прес - съобщението.
Търговските отношения между България и Австрия са традиционно силни. Пазарът на Австрия в България на такива технологии сега възлиза на €14.6 млн, спомена австрийският министър. Потенциалът е много по-голям, затова австрийската делегация желае „да направи реклама" на „новите пазари, които предоставят нови шансове" - с оглед предстоящото присъединяване на страната ни към 25-те членки на Съюза и повишаване качеството на околната среда в България.
България е важен бъдещ пазар - подчертаха австрийските гости. За първото полугодие на 2006 г. експортът на Австрия в България се е увеличил спрямо предходния период с 22.9%, а вносът от България е нараснал със 17.3%. За 2007 г. се очаква външнотърговски оборот от над половин милиард евро.
Позицията на Австрия като инвеститор в България е дори по-силна, отколкото като търговски партньор: с обем на инвестициите от 1,86 мрд. евро в края на 2005 г. Австрия безспорно е инвеститор № 1; през първите 3 тримесечия на настоящата година австрийски фирми инвестираха още 376 млн. евро, така 17% от преките чуждестранни инвестиции в България произхождат от Австрия.
По отношение на конкретни съвместни проекти в областта на технологиите за опазването на околната среда, австрийският министър спомена за срещата си с кмета на София от вчера във връзка с Пречиствателни станции - София, които ще бъдат финансирани по програмата ФАР със 17 милиона евро. Освен това Австрия има конкретен интерес в производството на енергия от възобновяеми енергоизточници, като с австрийска помощ до 2020 г. България ще може да удвои дела на енергията, добивана от възобновяеми източници.
На въпроси на журналисти за парите, с които ще разполага МОСВ на България за закупуване на подобна техника, българският заместник - министър посочи, че очаква в средата на следващата година да бъдат одобрени средства по оперативна програма Околна среда за периода 2007 - 2013 г. в размер около € 1 млрд., като предизвикателството е тази сума да бъде увеличена по линия на публично - частното партньорство до 1.2 млрд. евро.
На въпрос за money.bg относно периода, в който екологичното съзнание ще се наложи в бизнеса в България, австрийският министър отговори, че екологичното съзнание на бизнеса и на хората зависи от икономическото развитие. В десетте нови членки вече се наблюдава промяна в отношението. Така че предвид инвестициите от Европейските държави ( от бюджета на ЕС и различни фондове на съюза ще постъпят финансови средства за периода от 2007 г. до 2013 г. в размер на общо над 6 млд. евро.), бизнесът в България и Румъния ще придобие екологична окраска, когато икономиката заработи по-ефективно.