България развива икономиката си така, че да бъде важна част от европейската икономика и същевременно да бъде силен участник в трансатлантическото сътрудничество.
Това заяви зам.-министър председателят и министър на външните работи Ивайло Калфин, откривайки официалната конференция "Икономическото партньорство САЩ - ЕС: нови възможности за българския бизнес".
Трансатлантическото сътрудничество е изключително важно за България, тъй като то може да спомогне страната ни да се превърне в регионален икономически център на Балканите.
След години България може да се превърне в една от държавите, в които се виждат най-силните доказателства за трансатлантическото сътрудничество между САЩ и Европа, посочи вицепремиерът. По думите му България има редица предимства - географско положение, нови възможности в областта на логистиката, транспорта и енергетиката.
България е сред онези държави в Европейския съюз, които са убедени, че развитието на трансатлантическия диалог в политическата сфера, в областта на сигурността и икономиката, е изключително важен и за европейската икономика, и за американската икономика, заяви министър Калфин. Според него България като член на ЕС развива много добри отношения със САЩ и има своята роля в трансатлантическите отношения.
Все повече са причините за общ интерес между ЕС и САЩ, посочи вицепремиерът, давайки за пример либерализацията на икономическите отношения, опазването на световния климат, енергийната сигурност и борбата срещу тероризма. Това са въпроси, в които трансатлантическото партньорство е изключително важно, посочи той.
Както европейският бизнес, така и американският, присъстват традиционно в България и ние трябва да гледаме за неговото дългосрочно развитие за вбъдеще, допълни още Калфин.
Към момента в България оперират 9700 фирми, занимаващи се с внос от Германия, 2300 пък изнасят за най-големия производител в ЕС. 560 пък са немските фирми, които развиват дейност в нашата страна, поясни още Калфин.
Ролята на американската икономика в нашата страна се подчертава от 70 опериращи у нас американски фирми. От 1992 година до момента САЩ са инвестирали 780 млн. долара преки инвестиции у нас.
Това им отрежда 8-мо място сред страните чуждестранни инвеститори у нас, но това със сигурност ще се подобри, каза още министърът на външните работи.
Трансатлантическото сътрудничество е изключително важно за световната икономика, каза посланикът на САЩ у нас Джон Байърли, и България неимоверно има своето място в това сътрудничество.
САЩ и ЕС формират 57% от световния БВП. Двете страни формират половината от световната търговия. САЩ купува над 20% от експорта на ЕС, като в същото време ЕС е един от най-големите икономически и търговски партньори на САЩ. Двете страни на трансатлантическото сътрудничество са инвестирали помежду си над 3 трилиона долара.
Често се споменава и се набляга за търговските спорове между САЩ и ЕС, но те обхващат едва 2% от взаимната търговия между двете страни.
Ако се уеднаквят икономическите регулации в това трансатлантическо сътрудничество, в което България вече участва, то това ще доведе до нетен резултат от 3,5% ръст в световния БВП.
Още теми от конференцията:
bulgar
на 18.04.2007 в 02:46:58 #6В АВСРАЛИЯ ИМА ЛИ ОЩЕ АНГЛИЧАНИ.АЗ СИ МИСЛЕХ,ЧЕ СА САМО ЖЪЛТИ.
BAI IVAN
на 17.04.2007 в 18:23:39 #5Никой не е длъжен да Ви сложи на масата и да Ви даде лъжицата.
Blagorodny
на 17.04.2007 в 13:25:35 #4Ами според АВСТРАЛИСКИТЕ у4ени4ески атлази България не фигурира и на балканския полу остров, и това нее лъжа.. демагогия в образованието, на поодрастващи Англо саксон4ета, АВСТРАЛИЙ4ЕТА. НО АЗ АПЕЛИРАМ НЯКОЙ ДА ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ НА ТОВА.
Нео
на 17.04.2007 в 13:15:21 #3Абе въртят се тука едни големи пари.
Неделчо Съботинов
на 17.04.2007 в 12:58:01 #2По скоро е заоблен...
alibaba
на 17.04.2007 в 12:50:54 #1Тоя тъп ли е, или на тъп се прави?