„Според мен реалният БВП на страната няма да отбележи голям ръст през първите шест месеца, а дори е възможно да видим и отрицателно развитие", коментирал е днес Бернанке пред банковата комисия на Конгреса. Бернанке е оправдал решението си да подпомогне Bear Stearns с това, че банката е заплашила да подаде молба за обявяване на фалит по член 11 (Chapter 11) от търговския закон.
Днес Бернанке направи първото си публично изказване след операцията по спасяването на Bear Stearns на 16 март и последвалото съкращаване на основния лихвен процент с 0.75 процентни пункта на 18 март. Банкерът обясни, че е направил всичко това с цел да стимулира икономиката на страната като първо възстанови ликвидността във финансовия сектор и върне доверието на инвеститорите.
Въпреки че ФЕД очаква икономиката на САЩ да възстанови силното си представяне през 2009 г., за момента рисковете остават прекалено големи, за да може да се каже със сигурност дали това е изпълнима задача. Доходността на американските дългови книжа продължи да се покачва, като 10-годишните U.S. Treasury са на ниво от 3.59% покачвайки от 3.55% по-рано днес. Спекулантите опитаха да „притиснат" долара, но неуспешно и в момента американската валута отново покачва спрямо еврото до ниво от $1.5605.
Извънредното решение за понижаване на дисконтовата лихва в неделя 16 март и отпускането на заем от $29 млрд. към Bear Stearns в същия ден, беше отчетено като прекомерно увеличаване правата на централната банка. ФЕД дори започна директно да кредитира инвестиционните банки на Wall Street, приемайки обезценените им ипотечни облигации в залог за първокласни съкровищни бонове.
Утре Бернанке ще продължи да отговаря на въпроси от сенатската банкова комисия и ще изнесе подробен отчет за сделката около Bear Stearns. Според Бернанке, ако поверената му институция не се е била намесила при фалита на петата по големина американска инвестиционна банка, можело е да се стигне до нежелани агресивни разпродажби на пазара и фатален срив в инвеститорското доверие.
Само час след отварянето на Wall Street, основните борсови индекси са оцветени в зелено, като Dow Jones покачва с 0.2% до 12 673 пункта, а широкият S&P 500 е нагоре с 0.4% нагоре до 1 375 пункта. Петролът продължава да се задържа около нивото от $101 за барел, а златото се покачва до $890 за трой-унция.
Podroben
на 03.04.2008 в 11:21:51 #6Дори да има рецесия, очаква се да трае около 6 месеца. Всички данни сочат, че при правилни мерки, дори може да се стигне до рецесия. Голяма част от парата идва от Уолстрийт, където междувремено, кациите пак тръгнаха нагоре. Проблемът беше Беър Стърн, защото беше в неликвидност. Да обаче Чейс ги купиха и сега всичко е в стабилни граници. ФЕД решиха да не ги оставят да фалират, защото можеше да има сериозни последици. Дори да има проблеми до края на годината, след Буш нещата ще тръгнат много по-гладко, защото ще изливането на милиарди в Ирак. Ако тия мутанти спрат да се бият и вземат да си оправят скапаната държава, петролът ще поевтинее и това допълнително ще улесни нещата за цялата световна икономика.
bah
на 03.04.2008 в 04:39:33 #5Рецесията в САЩ започна към края на 2002 година.Това което се случва сега с икономиката се нарича оздравителен процес и е към края си.Идва ред на еврото а там ще се тресе много повече.
mc solaar
на 03.04.2008 в 02:38:03 #4така е ,истината боли а 'инвиститурчита' - много
vladimir
на 03.04.2008 в 01:23:30 #3. arlington, моите коментари били досадни? ами не ги чети, бе! мазол, на който не се настъпва не боли. а теб те заболя нещо... .
arlington
на 03.04.2008 в 00:05:43 #2Aбе Владимирчо, ставаш малко досаден с "дълбоките" си анализи под всяка статия за американската икономика. Стои си там някаде из Южна Америка и продължавай да играеш за зелена карта
vladimir
на 02.04.2008 в 21:25:54 #1. до сега не съм прочел бернанке, или някой от неговия калибър, да е казал нещо за действителната причина на слабата реакция на икономиката на сащ срещу кризата. а тя се казва "липса на доверие". консуматорите ги излъгаха след 11 септември да вземат ефтини кредити на воля и сега фалират масово. как да ги накараш да вземат кредити отново, след като още не са си платили старите дългове заради които са фалирали? ето тази е истинската причина. 70% от бвд на сащ идва от консумирането. а това, че борсата била на зелено, че банките нямало да фалират - това е прах в очите за да не се види че дори тъпите американци с промити мозъци вече не вярват на своята икономика. .