Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке отбеляза за първи път днес, че американската икономика може да се свие през първото полугодие на 2008 г. За това негативно развитие той обвини кризата в имотния сектор, растящата безработица и спадът в потребителското търсене.

„Според мен реалният БВП на страната няма да отбележи голям ръст през първите шест месеца, а дори е възможно да видим и отрицателно развитие", коментирал е днес Бернанке пред банковата комисия на Конгреса. Бернанке е оправдал решението си да подпомогне Bear Stearns с това, че банката е заплашила да подаде молба за обявяване на фалит по член 11 (Chapter 11) от търговския закон.

Днес Бернанке направи първото си публично изказване след операцията по спасяването на Bear Stearns на 16 март и последвалото съкращаване на основния лихвен процент с 0.75 процентни пункта на 18 март. Банкерът обясни, че е направил всичко това с цел да стимулира икономиката на страната като първо възстанови ликвидността във финансовия сектор и върне доверието на инвеститорите.

Въпреки че ФЕД очаква икономиката на САЩ да възстанови силното си представяне през 2009 г., за момента рисковете остават прекалено големи, за да може да се каже със сигурност дали това е изпълнима задача. Доходността на американските дългови книжа продължи да се покачва, като 10-годишните U.S. Treasury са на ниво от 3.59% покачвайки от 3.55% по-рано днес. Спекулантите опитаха да „притиснат" долара, но неуспешно и в момента американската валута отново покачва спрямо еврото до ниво от $1.5605.

Извънредното решение за понижаване на дисконтовата лихва в неделя 16 март и отпускането на заем от $29 млрд. към Bear Stearns в същия ден, беше отчетено като прекомерно увеличаване правата на централната банка. ФЕД дори започна директно да кредитира инвестиционните банки на Wall Street, приемайки обезценените им ипотечни облигации в залог за първокласни съкровищни бонове.

Утре Бернанке ще продължи да отговаря на въпроси от сенатската банкова комисия и ще изнесе подробен отчет за сделката около Bear Stearns. Според Бернанке, ако поверената му институция не се е била намесила при фалита на петата по големина американска инвестиционна банка, можело е да се стигне до нежелани агресивни разпродажби на пазара и фатален срив в инвеститорското доверие.

Само час след отварянето на Wall Street, основните борсови индекси са оцветени в зелено, като Dow Jones покачва с 0.2% до 12 673 пункта, а широкият S&P 500 е нагоре с 0.4% нагоре до 1 375 пункта. Петролът продължава да се задържа около нивото от $101 за барел, а златото се покачва до $890 за трой-унция.