Печалбите на американските компании може да продължат да намаляват през следващите три месеца, под натиска на най-високата безработица в САЩ от четвърт век, която удря потребителските разходи, съобщи Bloomberg.

От началото на кризата до края на миналият месец броят на безработните американци се увеличи със 7.2 милиона души, като повече от половината от тези съкращения са направени през първите шест месеца на тази година.

Безработицата обикновено е последващ индикатор за развитието на икономиката, тъй като влошаването на икономическата конюнктура води до съкращаване на работни места от страна на компаниите, а подобряването води до наемане на нови служители.

От началото на 2009 г. обаче увеличението на безработицата в САЩ е толкова рязко и силно, че се превръща в заплаха за икономическото възстановяване, ерозирайки потребителските разходи на американците.

Средните печалби на компаниите включени в индекса Standard & Poor’s 500 вероятно ще отбележат спад с 21% за периода от юли до септември, след понижения от около 34% през второто тримесечие и около 60% през първите три месеца на 2009 г., според Bloomberg.

Приходите може да се увеличат на годишна база  в края на 2009 г. с оглед на много слабото четвърто тримесечие на 2008 г.

Потребителите в САЩ, най-голямата световна икономика, остават загрижени за работните си места, след като безработицата достига 26-годишен връх от 9.5% през юни, а според анализаторите, докато американците не започнат отново да купуват коли, мобилни телефони и дрехи, приходите и на компаниите в Азия и Европа също ще остават под натиск.

Приходите на почти 67% от фирмите в S&P 500 са надминали прогнозите на анализаторите за първото тримесечие приходите след съкращаването на работни места и закриване на заводи, според Bloomberg. Това помогна на индекса да се покачи с 15% през второто тримесечие, бележейки най-силното си рали от 1998 г. насам.

Разликата между цената на пут и кол опциите върху S&P 500 става все по-голяма. Като опциите за продажба на фючърсите на индекса с падеж след 6 месеца са с 44% по-скъпи от тези за покупка, показвайки ясно негативните настроения сред инвеститорите. Това е най-големият спред в цените от 29 август 2008 г.насам.

В края на миналата седмица 45% от акциите, включени в S&P 500 са се движели под 50-дневния си среден тренд, като според анализатори индексът може скоро да се понижи до 887 пункта, следвайки средната плъзгаща се на тренда за последните 200-дни.