Броят на активните петролни и газови платформи в САЩ се е сринал до най-ниското си ниво от 1949 г. насам. Това се казва в доклад на местната компания от индустрията Baker Hughes, цитиран от CNN Money.

Острият спад е в резултат на дълбоките проблеми в сектора в Щатите, предизвикан от свръхпредлагането. През миналия месец цените на американския петрол достигнаха 13-годишното си дъно с 26 долара за барел. Стойността на природния газ пък се задържа около най-ниските си нива за последните 17 години.

Колко точно е важен петролът за руската икономика?

Колко точно е важен петролът за руската икономика?

Експерти отговарят на този въпрос

Данните от доклада показват, че през изминалата седмица само 480 петролни и газови платформи са работили, което е с 57 на сто по-малко от тези, които са били активни по същото време миналата година.

Според експертите на Baker Hughes през последните месеци производители спират работата на десетки платформи, като те са намалели с 386 броя, което е най-ниското ниво от 2009 г. насам.  

Иран има намерение да увеличава добива и износа на петрол

Иран има намерение да увеличава добива и износа на петрол

Експортът вече достигна 1,8 млн. барела в денонощие  

Въпреки сериозните проблеми на пазара на черно злато в световен мащаб, от Международната агенция по енергетика (IEA) вчера излязоха с нов доклад, в който посочват, че най-лошият период за индустрията може би е отминал.

Техните прогнози са за спад на добива в страните извън ОПЕК със 750 хиляди барела на ден. Това е със 150 хиляди барела по-малко от намалението, което очакваха от IEA през миналия месец. Това от своя страна може да елиминира свръхпредлагането на пазара и да предизвика поскъпване на суровината.