Кризата през последните две години в САЩ е „изяла" резултатите от близо десетилетно икономическо процъфтяване на американските домакинства, пише The Wall Street Journal.
Годишният доход на типичното американско семейство е спаднал за трета поредна година и през 2010 г. е 49,5 хил. долара (с отчитане на инфлацията). А средният доход на работещия американски мъж се е сринал до равнището от 1978 година.
Делът на американците, живеещи под чертата на бедността през 2010 е нараснала до 15%, а само този на децата - до 22%. Армията на безработните наброява 14 млн. души, повече от 16% американци живеят без здравни застраховки.
Едно от малкото светли страници на статистиката е свързана с повишаването на притежавания личен капитал - средно американецът притежава 169,7 хил. д., при 147,8 хил. долара през 2007 година. Това се обяснява с разпространението на програми за пенсионно застраховане и лични инвестиции. Средната стойност на притежаваните недвижимости обаче се е намалила.
Вестникът подчертава, че може да се спори с изнесените данни за благосъстоянието на гражданите. Особено в контекста на подобряването на качеството на живота, свързано с навлизането и използването на Интернет, другите новите технологии в комуникациите и медицината, подобреното състояние на околната среда и сигурността.
Все пак се признава, че данните отразяват вярно отражението на кризата върху благосъстоянието на американските домакинства.
ivanalex2
на 14.09.2011 в 17:32:07 #1Да им имам проблемите