Страните членки на ЕС взеха „историческо решение" и призоваха развития свят да съкрати до 2020 година емисиите на въглероден диоксид спрямо равнището от 1990 с 30%. Ако подобна международна сделка се провали, съкращаване на емисиите в ЕС пак ще има, макар и по-малко - с 20%.

Екоминистрите по време на срещата си в Брюксел във вторник, 20 февруари, взеха решение за нови целеви стойности за намаляване на емисиите. Според протокола от Киото се изисква намаляване на комбинираните емисии в периода между 2008 и 2012 под стойностите от 1990.

„Всички страни членки на ЕС ясно посочиха, че международна цел от 30% намаляване на парниковите газове до 2020 е правилна и необходима с оглед затоплянето на планетата до края на столетието да се запази под 2 градуса Целзий". Това е казал германският министър на околната среда, който освен това е потвърдил готовността на ЕС да намали собствените си емисии с 20% дори международно споразумение да не се достигне.

Германският министър е изтъкнал, че споразумението на ЕС е „историческо решение" и че отговорността и тежестта от решението трябва да се споделя от членовете на Евросъюза.

Засега се използва като база 1990 година - оттогава се разполага с подробни данни за емисиите, но в бъдеще може да се използва и друга година като база за международно договаряне, изтъкнал е германският топ еколог.

За повечето от държавите от бившия съветски блок годината 1990 не е удобна, тъй като тогава се срина индустрията на комунистическата ера и нивата на замърсяване бяха ниски. Промяната на базовата година спрямо друга времева точка с повече парникови газове може да улесни тяхното изпълнение, макар ЕС като цяло да продължи да се ориентира спрямо 1990.

Страни членки с по-стабилна икономика като Германия трябва да поемат по-голяма роля в намаляването на емисиите от новите страни членки, счита германският министър на околната среда. „Различните страни - членки могат да постигат различни цели, това зависи от икономическото състояние в страната".

ЕС си е поставил само 20% цел в случай, че светът се откаже от инициативата, защото за европейската икономика ще е твърде голямо бреме ако само тя се ангажира за борба с глобалното затопляне.

Комисарят по околната среда на ЕС Ставрос Димас е казал, че страните са подкрепили „необходимостта на ЕС да съхрани лидерството в борбата с промяната в климата".

Сега пред Европейската комисия предстои по-трудната техническа част от работата за определяне как да се разпредели тежестта за намаляване на парниковите газове между 27те членки на съюза.

Представителят на Комисията Юрген Лефевр е посочил, че изпълнителната власт на ЕС трябва да вземе под внимание социалната ситуация в страната, схемата за търговия с емисии и възобновяемата енергия сред много други критерии, когато решава конкретното разпределяне задълженията за съкращаване на емисиите. Все още не е изготвен времеви график.