Италия може да се наложи да харчи на месец до 10 милиарда евро, или 11,8 милиарда долара, за подпомагането на бизнеса и работниците, засегнати от ограниченията на блокирането заради втората вълна на разпространението на коронавируса, пише Bloomberg.
Властите в страната сега работят по различни стратегии, които да помогнат Италия да се ориентира при нарастването на инфекциите. Мерките за блокиране, подобни на наложените по-рано тази година, ще струват на правителството между 40 милиарда и 50 милиарда евро, или около 3% от цялата продукция на Италия, в случай че продължат до март. Данни са от източници на агенцията, които предпочитат да останат анонимни. Според тях при по-меки обстоятелства сумата, която Италия ще трябва да пренасочи за помощи, ще бъде най-малко 6 милиарда евро на месец.
По думите на служител на Министерството на финансите към момента се потвърждават само одобрените планове и прогнози за разходите.
Във вторник Италия имаше 35 098 нови случая на коронавирус, като се очаква тази седмица общият им брой да надмине един милион. Болниците са под сериозно напрежение в цялата страна, като повече от половината болнични легла са заети от пациенти, заразени с Covid-19.
Третата по големина икономика в еврозоната се бори да се справи с последиците от пандемията, най-вече защото правителството няма финансовата стабилност, която да даде на страната сигурност по пътя през кризата. Държавата вече е обременена с много висок дълг, а сега тя разчита на изключителната подкрепа от Европейската централна банка за привличане на пазарите на облигации.
За да смекчи въздействието от частичното блокиране, обхващащо няколко региона, правителството вече одобри 8 милиарда евро допълнителна подкрепа. Разходите ще трябва да се увеличат, ако случаите нараснат и са необходими по-строги ограничения.
Bloomberg Economics изчислява, че икономиката на Италия ще спадне с 1,8% през последните три месеца на годината, ако настоящите ограничения не се променят. И все пак това е много по-малко от резкия 13-процентов колапс на икономиката през второто тримесечие.
Докато ноемврийският пакет от помощи вероятно ще дойде от спестявания и няма да създаде допълнителен дълг, всички разходи извън това ще трябва да бъдат финансирани с допълнителни заеми. Към началото на октомври Италия планира да постигне дефицит от 10,8% от БВП през 2020 година.
Ескалацията на пандемията хвърли в безпорядък икономическото планиране на страната, като се наложи финансовият министър Роберто Гуалтиери да пренапише набързо проекта за държавния бюджет за 2021 година.
"Правителството подкрепя семейства, работници и компании с изключителни усилия, които нямат прецедент, и ще продължи да го прави, докато е необходимо", посочи министърът.
Премиерът Джузепе Конте каза, че Италия е готова да удължи компенсациите за бизнеса до 2021 година, ако блокирането продължи. Той одобри 100 милиарда евро стимули по-рано тази година, за да осигури подкрепа по време на първата вълна на пандемията, защото Италия беше една от най-засегнатите страни в Европа и света.