Тазгодишното издание на изготвяния от Европейската комисия „Обзор на резултатите за индустриалните инвестиции в областта на научноизследователската и развойната дейност в ЕС" сочи, че инвестициите на водещите компании в ЕС в НИРД са се възстановили изключително добре през 2010 г. - увеличение от 6,1 % след регистрирания през 2009 г. спад от 2,6 %, пише Портал Европа.

Данните за водещите 1400 компании в света обаче показват, че компаниите от ЕС като цяло изостават от главните си конкуренти от САЩ и някои азиатски икономики що се отнася до ръста в НИРД. 2010-та бележи обща положителна тенденция и увеличение на инвестициите в световен мащаб в НИРД с 4 %, което е сериозно постижение спрямо наблюдавания през 2009 г. спад от 1,9 %.

Сред световните топ 50 по общи инвестиции в НИРД се нареждат 15 компании от ЕС, 18 фирми от САЩ и 13 от Япония. Челните две места заемат фармацевтични компании: швейцарската Roche ( 7,2 млрд. евро), следвана от американската Pfizer (7 млрд. евро). Volkswagen ( 6,3 млрд. евро), която се нарежда на шесто място, е най-големият инвеститор в НИРД от ЕС, следван от Nokia (11-то място с  4,9 млрд.евро), Daimler (13-то място с  4,.8 млрд. евро) и Sanofi-Aventis (14-то място с  4,4 млрд. евро).

През 2010 г. американските компании се представят дори още по-добре от тези от ЕС - 10-процентно увеличение на инвестициите в НИРД (след спад с 5,1 % през 2009 г.). Компаниите от някои от азиатските държави продължават да бележат много силен ръст на инвестициите в НИРД, в т.ч. 29,5 % за китайските компании и 20,5 % за фирмите от Южна Корея. 1400-те компании от Обзора дават през 2010 г. работа на над 40 млн. души, което е увеличение с 3 % спрямо 2009 г. Анализът на тенденциите от последните осем години показва, че ръстът на заетостта в секторите с голямо участие на НИРД е като цяло по-голям от този в останалите сектори и се повлиява по-слабо от икономическия спад.

Над две трети от инвестициите в НИРД, направени от компаниите от ЕС, включени в Обзора, са от страна на компании, намиращи се в трите най-големи държави членки, като немските компании показват най-висок ръст в рамките на една година (8,1%). Той се дължи най-вече на няколко компании от автомобилостроенето (Daimler, Volkswagen и BMW). Компаниите от Обединеното кралство бележат ръст на инвестициите в НИРД от 5,8 %, което е близко до средния за ЕС, докато френските компании постигат 3,8 %.

В други държави-членки по няколко крупни „играчи" са в основата на голяма част от ръста на инвестициите в НИРД. Сред тях са Novo Nordisk (27,3 %) и Vestas (49,8 %) в Дания и Banco Santander (56,3 %), Telefonica (16 %) и Amadeus (33,2 %) в Испания.

Като добър пример са откроени някои бързо растящи компании, като TomTom (Нидерландия) от сектора на електронните изделия, Autonomy (Обединено кралство) и Gameloft (Франция) при софтуера и Morphosys (Германия) при биотехнологиите, които през 2010 г. постигнаха много добри резултати.