Почти половината между общо 600 нефинансови компании, анализирани от Федералния резерв, са готови да ограничат инвестициите, показват данните от ново изследване на централната банка, публикувано в началото на месеца. То се основава на алгоритъм с машинно самообучение, а анализираните данни идват от разговорите между мениджмънта, инвеститорите и медиите.

Докато делът на горните е 42%, 27% от участващите в проучването са изтъкнали, че ще изплащат размера на акциите на инвеститорите си, а други 17% са готови да изтеглят пълния размер на кредитните си линии. Преди 12 години, в разгара на Голямата рецесия, делът на компаниите във всяка от тези групи е съответно 25, 11 и 7%, предаде Zero Hedge.

"Откриваме, че действията, говорещи за финансови притеснения, са нараснали драматично през април 2020 г.", се посочва в проучването. "Делът на компаниите, които ще прибягнат до подобни мерки, е 6,5 стандартни отклонения по-висок от стойностите по време на финансовата криза от 2008-2009 г."

Как Фед надува съвременния еквивалент на дотком балона

Как Фед надува съвременния еквивалент на дотком балона

Той ще се взриви, независимо какво прави централната банка

Въз основа на това, от централната банка заключават, че финансовите проблеми на компаниите днес са още по-тежки, отколкото са били през 2008 г. Същевременно това статукво няма да се подобри през следващите поне 12 месеца. "Според нас това е оптимистично допускане, особено като се има предвид, че скоростта, с която нещата "се нормализират" (ако можем да кажем така), зависи до голяма степен от откриването на ваксина срещу коронавируса", посочват от Zero Hedge.

Това е поредното доказателство за проблемите, до които доведоха както самото заболяване, така и мерките срещу него. "Същевременно безработицата и броят на фалиралите компании е значително по-висок от стойностите през 2008 г." 

Интересно е обаче, че Федералният резерв не споменава нищо за ролята на изкуствено занижените лихви и инжектираните новонапечатани пари за финансите трудности на бизнесите в САЩ.