
Доскоро най-влиятелният човек на пазара, който излезе от Фед с почести през 2006 г., Грийнспан е признал: тези от нас, които се стремяха заради личния интерес на самите кредитни институции да запазят стойността на акционерите - „и аз включително" - сме в състояние на шок и не можем да повярваме (на това, което се случва в момента).
Самият Грийнспан още през 2005 г. е имал опасения, че инвеститорите подценяват риска, но тази криза се е оказала много по-широка, отколкото той е можел да си представи. Грийнспан е бил изслушан в Комисията за надзор и правителствена реформа на Камарата на представителите.
Хенри Уоксмън, председател на тази комисия, е цитирал няколко минали речи на банкера и му е задал директно въпроса: Не сгрешихте ли? По-рано Грийнспан правеше множество публични изявления за това, че пазарът може сам да се регулирам включително в търговията с деривативи, и правителствена намеса не е необходима.
Грийнспан е показал известно отсътпление от древната си опозиция на различните форми на регулация на финансовите пазари, признавайки, че „отчасти е сгрешил" - особено във вярата си, че някои инструменти за търговия, включително с CDS, не се нуждаят от надзор.
CDS, суаповете срещу кредитен фалит, служат като застраховка на купувачите на облигации при трета страна срещу фалит на емитента на дълга. Третите страни, главно банки, не използват термина „застраховка", а „магическата дума" суап, което ги освобождава от регулация по законите на САЩ. По данни на председателя на SEC Кристофър Кокс от септември 2008 г., пазарът на CDS достига $58 трилиона, т.е. повече от годишния БВП на света, и е изключително непрозрачен. Въпреки кредитната криза, този пазар е набъбнал четирикратно за последните три години.
Грийнспан се считаше за един от най-компетентните банкери в историята на САЩ, но в последните си години начело на Федералния резерв той си навлече много критики, тъй като задържа лихвите ниски за продължително време и така помогна за раздуването на имотния балон - който в един момент се пукна и може би предизвика сегашната финансова криза.
Кризата постави под въпрос и истинността на упоритата съпротива на бившия главен банкер на САЩ срещу различните форми на регулация на финнасовата система.
Според Грийнспан вина за кризата носи системата на секюритизация, създала второкласните ипотечни облигации. С нереалистично позитивни рейтинги тя е стимулирала апетита към купуване на кредита на длъжници с опетнена кредитна история. Ако нямаше толкова силно търсене на такива ценни книжа, кризата щеше да е далеч по-малка и съответно фалитите много по-малко, добавя Грийнспан.
Предложението на Грийнспан е от емитентите на секюритизирани книжа да се изисква да задържат за своя сметка значително количество от книжата, които те продават на другите. Освен това според бившия топ банкер е нужна реформа в сферите на сделките, измамите и секюритизацията, за да се възобнови стабилността на финансовата система.
Според Грийнспан без плана за $700 млрд. банките и другите финансови институции вероятно ще се изправят пред сериозно намаление на кредита.
По време на изслушването политици от Републиканците и Демократите са си отправили остри взаимни обвинения. Конгресмен изтъква, че заседанието е приличало на театър - но може би хората искат точно това, някой да бъде приведен под отговорност и вкаран в затвора.
Грийнспан е предупредил аудиторията си, че регулаторите не могат да предвидят бъдещето на пазара или да вземат съвършено верни решения. „Не можем да очакваме съвършенство там, където се изисква прогноза. Трябва да сторим най-доброто, но не можем да очакваме непогрешимост или всезнание".