Най-големите търговски групи в САЩ и Европейския съюз (ЕС) ще бъдат изправени пред “огромна” опасност от загуба за хиляди компании, както и на загуба на милиони клиенти, ако двете страни не сключат ново споразумение за трансфер на данни до края на месеца.
Въпросният договор е свързан с възможността фирмите в Щатите и в Европа да могат лесно да прехвърлят лични данни. През есента на 2015 година споразумението беше отхвърлено от Европейския съд поради опасения от подслушване от страна на САЩ.
Според европейското право компаниите нямат право да дават лична информация за свои клиенти, граждани на държави членки, на други фирми извън съюза. Причина за това са опасенията за недостатъчни гаранции за поверителност на трети страни, сред които е и САЩ.
В общо писмо, цитирано от Reuters, председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, американският президент Барак Обама, лидерите на всички 28 страни членки и четири бизнес асоциации предупреждават за тежки икономически последствия, ако обмяната на данни между САЩ и ЕС бъде прекъсната.
“Въпросът трябва да бъде разрешен незабавно или последствията ще бъдат огромни и ще засегнат хиляди компании и милиони клиенти”, посочват в писмото от Американската търговска камара, от BusinessEurope, от DigitalEurope и от Съвета за информационни технологии на САЩ.
Договорът между ЕС и САЩ, изготвен във времената преди атентатите от 11 септември 2001 г., беше предназначен да улесни търговията, позволявайки на американските компании, действащи в Европа, да разменят информация между техните сайтове.
Отмяната на споразумението от страна на Европейския съд през октомври 2015 г. засегна повече от 4000 компании, вариращи от технологичния гигант Google до производителя на готови тестени закуски Kellogg, на които им беше позволено да прехвърлят данни, при условие, че спазват определени принципи за защита на неприкосновеността на личния живот.