Въпреки че Китай прави всичко възможно, за да покаже, че икономиката се възстановява скоростно от последиците от затварянето срещу коронавируса, последната информация за стопанството ѝ не е толкова положителна, колкото се очакваше.
От една страна, индустриалното производство се покачва, но с по-нисък темп, отколкото анализаторите предвиждаха. За юли неговият растеж е от 4,8%, докато предвижданията бяха за покачване от 5,2%, предаде Zero Hedge. За първите седем месеца спадът е от 0,4% спрямо същия период на 2019 г., което е точно в рамките на очакваното.
При търговията на дребно представянето е още по-разочароващо. Тя бележи пети пореден месец на понижение, въпреки че очакванията бяха да се покачи леко през юли. На годишна основа тя се свива с 1,1%, което показва, че индивидите все още не са склонни да се върнат към предишното ниво на разходи заради несигурността в икономиката.
От началото на годината до момента търговията на дребно се е понижила с 9,9%, което е с една идея по-тежко от предварителните прогнози, според които тя се очакваше да се свие с 9,8%.
Не е изненадващо, че най-тежък удар понася ресторантьорството, което се свива с 11% през последния месец, въпреки че по този начин на практика сриването му се забавя. А въпреки че покупките на автомобили растат с 12,3% на месечна основа, те не успяват да компенсират спада на потреблението като цяло. "Това означава, че колите вече не са добро прокси за китайския икономически пулс", изтъкват от Zero Hedge.
Други метрики обаче се представят както се очакваше. От една страна, безработицата остава без промяна - 5,7%, въпреки че според много анализатори тази стойност не отговаря на действителността, а инвестициите във фиксирани активи се понижават с 1,6%, точно колкото беше и прогнозата. От началото на годината само инвестициите в недвижимо имущество се покачват - с 3,4% спрямо същия период на 2019 г.
За разлика от търговията и инвестициите, някои подотрасли в енергетиката бележат растеж от началото на годината досега. Производството на петрол е нараснало с 0,6% до почти 16,5 млн. тона дневно, а това на природен газ - с 4,8% до 14,2 млн. куб. метра. Въгледобивът обаче е надолу с 3,7% до 317,94 млн. тона.