Правителството на Индия одобри отпускането на 179,9 милиарда рупии (2,15 милиарда долара) по програма за стимулиране на производството на "зелен" водород в страната, съобщи днес The Economic Times.
По данни на изданието, новата програма е разчетена за пет години и предвижда значително разширяване на индустрията за производство на екологично чист водород, като така ще се намалят разходите за производството му в страната с 20%. Понастоящем цената на нисковъглеродното производство на водород в Индия е средно 300-400 рупии (4-5 долара) за 1 кг.
Програмата също така ще помогне за намаляване на промишлените емисии в атмосферата, за постигане на целта за нулеви въглеродни емисии до 2070 година.
"Зеленият" водород се произвежда чрез електролиза на вода с използване на възобновяеми енергийни източници. През последните години, редица държави започнаха да го разглеждат като важен инструмент за диверсификация на своите енергийни източници и постепенно постигане на въглеродна неутралност.
Според прогнозите, глобалното търсене на водород до 2030 г. ще достигне 130 милиона тона, а до 2050 г. ще надхвърли 600 милиона тона. При това, общата стойност на започналите да се реализират в цял свят проекти в областта на водородната енергетика, вече надминава 240 милиарда долара.