Изследването от FT/Harris демонстрира, че Испания е в „мир със себе си". За гражданите на кралство Испания проблемът „имиграция" на практика не съществува. Освен това испанците са и най-големи оптимисти в сравнение с другите европейци, че в бъдеще животът им ще се подобри.
Северните съседи на испанците имат противоположни настроения. Сякаш Франция е изпаднала в черна депресия: 73% от жителите й считат, че животът им в бъдеще ще се влоши.
Това обаче никак няма да накара французите да се откажат от прелестите на страната си. Само 23% от французите биха си помислили дали да работят в друга европейска държава, което с преднина е най-ниската готовност за емиграция в Европа
Изследването обхваща 6,561 възрастни граждани на Великобритания, Франция, Германия, Италия, Испания, както и от САЩ. Хвърлена е светлина върху факторите, стимулиращи и ограничаващи миграцията в Европа и превръщащи я в политически проблем.
Докато UK е втора след Испания като предпочитана дестинация за работа, гражданите на Британия са най-враждебни към емигрантите в целия Евросъюз. 47% от британците считат, че имиграцията има негативно въздействие върху тяхната икономика.
Обяснение има - британците бяха една от трите западноевропейски страни, които малко наивно се отвориха за осем от новите членки на ЕС през 2004. Британците очакваха икономиката им да получи стимул и да се попълни недостига от квалифицирана работна ръка.
Обаче медиите се погрижиха за създаването на негативен климат и сега две трети от британците считат, че има „твърде много чужденци" в страната, което е повече от всички други про-ксенофоби в Европа.
Може би най-впечатляващото заключение от изследването обаче е водещото място за Испания като предпочитана дестинация за миграция. 21 години след като влезе в ЕС като един от най-бедните членове, слънчевата държава на Иберийския полуостров вече е най-привлекателното място за живот на Европейския континент.
Ще рече, и за България има някаква надежда.
17% от допитаните посочват Испания като мястото, където биха искали да работят, пред UK с 15% и Франция с 11%. Французите и италианците дават най-големия дял сред тези, които искат да емигрират в Испания. Само 50% от испанците считат, че животът им ще се влоши - това е най-оптимистично настроената нация в Европа. Испанците са най-позитивни и за икономическите ползи от чуждестранните работници в страната им.
42% от гражданите на Испания считат, че емиграцията е добра за страната им, за сравнение във Франция и Британия така мислят само 19%. Все пак 71% от испанците са за по-силен граничен контрол, за да може да бъде спрян притокът на нелегална миграция от Африка.
В петък Жоакин Алмуниа, комисар на ЕС по паричните дела, повиши прогнозата си за ръст на икономиката на Испания от 3.4% до 3.7%, което я прави една от най-динамичните икономики на Евроблока.