Драматичният срив на петролните цени вчера доведе до солиден спад на пазарите на акции от двете страни на Океана. Освен това провокира известно понижение на щатския долар спрямо останалите основни валути и по-специално спрямо еврото и йената преди предстоящото през следващата седмица ключово заседание на Федералния резерв на САЩ.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари се понижиха с 3,1% до 35,62 долара за барел, след като за кратко удариха дъно от 35,32 долара. Петролът Брент пък се срина с 4,53% до 37,93 долара за барел, достигайки малко преди края на петъчната търговия дъно от 37,36 д. за барел - най-ниско ниво от декември 2008-а година.

На теория ниските цени на "черното злато", които са в долари, са в подкрепа за "зелените пари", но тяхното рязко понижение предизвика хаос на глобалните фондови пазари и бягство на инвеститорите към американски държавни облигации. Това доведе до спад на тяхната доходност, оказвайки по този начин негативно влияние върху доларовата търговия на валутните пазари, коментира bnr.bg.

Вчерашните относително добри американски данни за продажбите на дребно и за производствените цени през ноември сякаш затвърдиха очакванията на финансовите пазари, че на заседанието през следващата седмица ФЕД ще вдигне основните си лихви за пръв път от девет години насам. Но в същото време солидното понижение на цените на "черното злато" към 7-годишни дъна може да окажат съществено влияние върху темпото на по-нататъшно повишение на американските лихви през следващата година, което не е в подкрепа за "зелените пари".

От друга страна, резкият спад на фондовите борси в резултат на падащите петролни цени води до засилване на напрежението на глобалните капиталови пазари. От това пък се възползват еврото и японската йена, тъй като те губят техния "carry trade" статут - на "евтини" (нисколихвени) валути, използвани за покупки на по-високодоходни финансови активи.

Солидният спад на фондовите и на стокови борси в петък предизвика закриване на "къси" позиции в евро и йени и тяхно поскъпване както спрямо щатския долар, така и спрямо т.нар. "стоково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долари.

В резултат на всичко това, еврото поскъпна за кратко до 1,1030 долара, , след което в края на петъчната търговия върна под нивото от 1,1000. Въпреки париране на част от новите печалби, единната европейска валута отбеляза повишение за втора поредна седмица, нараствайки с 0,9%. В същото време доларът се понижи с 0,5% към 5-седмично дъно от 120,58 йени, отбелязвайки седмичен спад с цели 1,8%.

"Касапницата" на петролните пазари се отрази най-негативно на канадския долар, който удари 11-годишно дъно спрямо американския си събрат и тримесечно дъно спрямо еврото.