Увеличението от 3.4 на сто е най-голямото от повече от една година, като сезонно коригираните данни показват увеличение на поръчките до $165.56 млрд., след спада отчетен през януари.
В днешния доклад данните за януари са ревизирани до понижение на поръчките на стоки, които могат да бъдат използвани повече от 3 години, със 7.3% през януари, спрямо отчетеното преди понижение с 4.5% на месечна база.
Консенсусните очаквания на пазара бяха за ново понижение на поръчките в САЩ с 2.2 на сто през февруари.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба се явяват важен за пазара индикатор, тъй като дават представа за увереността на потребителите и компаниите в текущата икономическа ситуация, тъй като сравнително високата цена на стоките с дълготрайна употреба показва готовността на потребителите да изразходят средства и да търсят кредити.
За да се намали волатилността, характерна за военните и транспортните поръчки, от индекса се вадят показателите, които не отчитат поръчките за военната промишленост и транспортните поръчки.
Поръчки за стоки с дълготрайна употреба без транспорта се увеличават с 3.9 на сто през февруари, след ревизирано понижение с 3.0 на сто през януари.
Консенсусните очаквания на пазара бяха за спад на индикатора с 2.0 на сто, след първоначално отчетеното намаление на поръчките с 2.5% през януари.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба без тези в сектора на отбраната са нараснали с 1.7 на сто, след спад с 2.3% през януари.
А поръчките за капиталови стоки (без тези за отбраната и авиацията), които са важен показател за бъдещите бизнес разходи се покачват с 6.6% след ревизирано понижение с 11.3% през януари, като на годишна база тези поръчки за февруари се понижават с 23.8%.
Доставките за февруари на стоки извън отбраната, чиято стойност се използват при изчислението на брутния вътрешен продукт на САЩ, се покачват с 0.6% след спад с 8.9% през януари.
Отложените поръчки за дълготрайни стоки се понижават за 5-ти пореден месец, като през февруари намаляват с 1.3%, докато запасите на компаниите са намалели с 0.9 на сто през февруари.
Поръчките за компютри и електроника се покачват с 5.6%, тези за машини с 13.5%, а поръчките за фабрични материали с 1.5%.
Поръчките в транспортния сектор нарастват с 2%, като най-голямо - с 32% е повишението на военни самолети и части.
В същото време поръчките на автомобили и части за тях са намалели с 0.6%, а тези във гражданското въздухоплаване с 29%, след като нараснаха със 166% през януари.
През февруари поръчките на стоки с дълготрайна употреба в сектора на отбраната в САЩ са се увеличили с 35.3%.
Съчетан с докладите, показващи подобрение на продажбите на дребно, жилищно строителство и ипотечния сектор, данните показват, че икономиката се стабилизира след силното свиване през последното тримесечие на миналата година, подкрепена от усилията на администрацията на Обама и Фед.
Вероятно вече може да се говори за оформяне на дъно в икономическото развитие на САЩ и дори за възможността за възобновяване на растежа още в края на тази година.
Данните подкрепят думите на американския президент Барак Обама, който заяви в понеделник през CBS, че съзира "лъч на надежда".
frodo
на 25.03.2009 в 23:41:45 #1Тва е щото миналиьо месец я одих малко на пазар у Америката, затва.