Международния валутен фонд, повдигна перспективите си за развитието на САЩ и призова за мерки за намаляване на опасенията за повишаване на държавния дълг и инфлацията във водещата икономика в света, съобщи Bloomberg
МВФ прогнозира че икономиката на САЩ ще се свие с 2.5% през тази година, преди да отбележи ръст от 0.75% през 2010 г., според изнесения днес годишен анализ на фонда.
В миналия си доклад, през април МВФ прогнозира спад съответно с 2.8% през тази година, и ново свиване на икономиката на САЩ през 2010 година.
В Вашингтон базирани заемодателя каза А "постепенно" възстановяване е възможно с downside рискове "наклонени към главата." Федералният резерв може да улесни допълнително, ако кредитните условия се влошават и допълнителни фискални стимули "също може да се счита" в случай, че икономиката не е т скача назад, МВФ каза.
"Комбинацията от затегнато финансиране и продължаващата низходяща корекция в жилищното строителство и трудовите пазари вероятно ще спрат растежа за известно време, като силно възстановяване се очаква в средата на 2010 г.," когато безработицата ще достигне нива близки до 10%, според доклада на МВФ.
В същото време "паричните и фискални стимули поддържат притесненията за инфлацията и нарастващите дългове, упражняващи натиск за повишаване на лихвените проценти," според МВФ.
От фонда считат, че оттеглянето на федералните власти от взетите мерки и предприетите интервенции в икономиката ще представлява голямо предизвикателство и като се има предвид високото ниво на трансгранична конкуренция във финансовия сектор ще трябва да бъде част от координирано международно усилие.
Според МВФ пакета за стимулиране на икономиката на САЩ със 787 млрд. долара ще повиши брутния вътрешен продукт с 1% тази година и с 0.25% през 2010 година.
Федералните бюджетни дефицити пък ще бъдат средно 9% от БВП от 2009 г. до 2011 г., а държавния дълг ще скочи почти двойно до 75% от БВП на САЩ, което може да постави под значителен натиск цените на американските облигации.
МВФ обръща внимание и на факта, че засега остава неясно дали Публично-частната инвестиционна програма за изкупуване на неликвидните активи на банките ще бъде приложена ефективно, както изразява загриженост и за баланса на Фед.