В четвъртък Европейската централна банка има заседание, на което ще се реши дали поскъпващото евро и сътресенията на пазарите, породени от кредитната криза в САЩ, правят нужна промяна на основната лихва на банката, или статуквото ще се запази изчаквайки реакциите на икономиката, пише BusinessWeek.

Пазарите са много внимателни към коментарите на президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише, а също и към срещата на Bank of England. Инвеститорите търсят подсказка какъв е планът на централните банки за избягване на сътресения заради проблемите в САЩ.

В момента Трише и гуверньорът на английската банка Мервин Кинг са под особено силен политически натиск. Никола Саркози иска от ЕЦБ да направи повече срещу поскъпването на евро, а наскоро Кинг бе разпитван от специална комисия какво е направил той, за да се избегне кредитната криза.

В понеделник евро регистрира вечен връх спрямо долара от $1.4284 и федерацията на работодателите в ЕС в сряда предупреди, че възходящата тенденция на валутата започва да удря европейския бизнес.

В писмо, отправено до премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който води екипа на финансовите министри на 13те страни, европейското бизнес лоби посочва, че преминавайки бариерата от $1.40 за евро, разменният курс е достигнал „болезнена граница за европейските компании".

Анализаторите единодушно очакват лихвата в Еврозоната след днешното заседание да остане без промяна, на 4%. 40 от 53 икономисти, участващи в анкетата на Dow Jones са на мнение, че лихвата ще остане без изменение до края на годината.

Анализатори посочват, че нужда от покачване на лихвата няма. Работата по затягането на икономиката са свършили вече кризата на паричния пазар и покачването на евро над $1.40.

Все пак новите данни за инфлацията показват покачване на цените в Еврозоната от 2.1%, а целевите значения на показателя според банката са 2%. Запазилите се високи цени на петрола и ръст на икономиката представляват заплаха от инфлация, достатъчно висока, за да няма банката основание да реже лихви.

Федералният резерв на САЩ миналия месец съкрати лихвата с неочаквано високата стъпка от половин процент ( от 5.25% до 4.75%). Този ход възнамеряваше да вдъхне доверие на пазарите и да предотврати пренос на кризата в кредита и жилищния сектор върху цялата американска икономика.

Обаче това добро за Америка решение усложни проблемите на Трише, тъй като доведе до още по-сериозно поевтиняване на долара спрямо евро.

Съществува тенденция, че по-високите лихви засилват валутата, привличайки инвеститори, които търсят по-добра възвръщаемост. ЕЦБ може да се сблъска с риска, че повишаването на лихвата, първоначално целящо удържане на инфлацията, може да ускори поевтиняването на долара.