Спадът на потребителските цени в САЩ се задълбочава през май, въпреки поскъпването на цените на петрола и енергийните продукти, според днешния доклад на министерството на труда.

През май потребителските цени в САЩ падат с 1.3% на годишна база, при очаквания на пазара за спад с 0.9%.

На месечна база, има поскъпване от едва 0.1%, въпреки силното покачване на цените на петрола и петролните продукти, като консенсусните очаквания на пазара бяха за месечна инфлация от 0.3%.

Потребителските цени останаха без промяна на месечна база и намаляха с 0.7% на годишна база през април.

Отчетеното през май е на-силното годишно понижение на инфлацията от 1950г. насам., като стойността на показателя е доста под долната целева граница на Фед от 2%.

Цените на хранителните продукти поевтиняват с 0.2%, а енергийните покачват с 0.2% на месечна база, според доклада на BLS.

Цените на транспорта нарастват с 0.8% през май, а цените на жилищата се понижават с 0.1%.

Цените в здравеопазването се покачват с 0.3%, както и цените на образованието и комуникациите, а на другите стоки и услуги падат с 0.2%.

Основната инфлация, от която са извадени цените на храните и енергията, в САЩ за май е 0.1% на месечна база и 1.8% на годишна, при очаквания за поскъпване на основните потребителски цени с 0.1% на месечна и с 1.8% на годишна  база.

През април основните  потребителски цени се повишиха с 0.3% на месечна и с 1.9% на годишна база.

Въпреки, рекордния спад на годишна база на потребителските цени, обаче данните намаляват опасенията за продължителна дефлация в САЩ, тъй като в много сектори за втори пореден месец се отчита повишение на цените.

Така данните са достатъчно балансирани, че да позволят на Фед да продължи да се придържа към досегашната си проактивна политика.