Икономиката на Нигерия, която е най-голямата на африканския континент, подлежи на мрачен прочит. От началото на годината фондовият пазар на страната получи няколко тежки удара на фона на ниските цени на петрола и привидно необратим спад на валутата.

Падайки до най-ниското си ниво от три години насам, инвеститорите направиха разпродажба на акциите си от страх, че правителството не може да контролира влошаващата се ситуация. В резултат на това фондовата борса загуби стойност през първите две седмици на 2016 г., колкото през половината 2015 година.

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Mеждународни институции решават съдбата на няколко страни-производителки на петрол

В опит да спаси положението правителството на Нигерия въведе мерки, които според него ще насърчат износа, тъй като държавата иска да получи повече чуждестранна валута. Петролът представлява 70% от приходите на страната. Централната банка официално обвърза валутата наира и създаде строги монетарни политики. Тези тактики обаче имаха ограничен успех.

Сега изтъкнати нигерийски законодатели и държавни служители търсят неочакван източник за решение на проблема: кампания в социални медии с Twitter хаштага #BuyNaijaToGrowTheNaira. Така те призовават нигерийците да купуват местни продукти, за да спасят родната валута и да дадат тласък на икономиката, пише Quаrtz.

Акцията, която доби популярност миналата седмица, се надява да събуди патриотизма и да ускори растежа в местното производство и търговията.

Сенатът също подкрепя идеята, докато работи по поправки в закон за обществените поръчки, за да повиши местното производство и така да нарасне потреблението. Новите наредби ще възложат на правителствени агенции и служби да покровителстват нигерийски продукти преди да обмислят чуждестранни стоки. Това може да осигури на местните производители почти гарантиран пазар.

Макар много хора да са приветствали кампанията за купуване на нигерийски продукти, други отбелязват нейните слабости. На първо място критика е, че тя се уповава на чувства и настроения, а не на реални пазарни сили. „Не можете да накарате нигерийците да купуват нигерийски продукти. Може да затрудните купуването на чужди продукти, но качеството на местните опции трябва да ги настигне. Когато това се случи, хората ще купуват местните варианти, защото по подразбиране те винаги ще бъдат по-евтини”, смята Чета Нуанзе от SBM Intelligence.

Най-богатият човек в Африка ще спасява Нигерия от недостиг на горива

Най-богатият човек в Африка ще спасява Нигерия от недостиг на горива

Алико Данготе налива милиарди в страната