Умираща, слаба, неработеща са популярни думи, с които може да се опише, която и да е от икономиките на 19-те  страни членки на еврозоната до сега.

Много бавно и най-вече заради сериозните стимули от страна на Европейската централна банка, еврозоната проявява признаци на възстановяване. Това е признак, че законодателите се борят да намерят светлина в тунела, 

Ако оставим настрана за момент факта, че пробуждането на еврозоната се случва именно в момент, в който китайските финансови пазари са нестабилни, цифрите като цяло изглеждат позитивни, коментира bnr.bg.

Темпът на икономически растеж за третото тримесечие бе 1,6% на годишна база. Въпреки, че изглежда малко, това е близо два пъти повече от средния растеж между 2003 г. и 2014 година.

Основната опасност за икономическия подем в еврозоната се крие в забавянето на икономическия растеж  на Китай, който е вторият най-голям търговски партньор на съюза след САЩ. Търговският оборот между ЕС и Китай за ден е средно около 1 милиард евро.

Швейцарската банка UBS е изчислила, че понижение от 1% на китайския икономически растеж,  води до понижение в  този на ЕС от 0.1% до  0.3%. В развиващите се пазари подобно понижение ще доведе до спад в растежа от 0.2% до 0.4%.

В случая обаче може да се каже, че Европа и в частност Еврозоната е в подем независимо от забавянето на пазарите на развиващите се икономики и този на Китай.

През първата половина на 2015г. например ръстът на износа на оръжия от Германия  за Китай пада до едва 0.8%, а износът на машини се свива с 4.9%. Въпреки това БВП на Германия е скочи с 1.8%.

60-те милиарда евро на месец стимули на ЕЦБ изглежда няма да свършат скоро и компенсират негативните въздействия от чужбина.