Петролният пазар в четвъртък сутринта възобнови спада си, котировките рязко се понижават, като световните еталони Brent и WTI остават на стойности най-ниски от повече за година.

Сигналите от завършилото вчера заседания на Федералния резерв за забавяне във втърдяването на паричнокредитната политика, накараха инвеститорите да се съмняват в перспективите за растежа на световната икономика.

Освен това се запазват опасенията, че обновеното от участниците в пакта ОПЕК+ споразумение за съкращаване на добива ще бъде достатъчно да се намали голямото предлагане и запасите от петрол в света.

Цената на февруарските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futuresднес сутринта се понижава с $0,98 - до $56,26 за барел.

Стойността на американския еталон WTI на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време спада с $1,05, до $47,12 за барел.

В хода на вчерашната търговия Brent поскъпна с $0,98 (1,74%), до $57,24 за барел, а контрактите за WTI се покачиха с $1,57 (3,37%) и струваха $48,17 за барел.

Фед, както се очакваше, на декемврийското си заседание покачи базовата лихвена ставка за четвърти път тази година. Но прогнозите на регулатора за следващата година се преразглеждат в посока влошаване растежа на БВП и повишавана на инфлацията на САЩ, което предполага две вместо три повишавания на лихвената ставка.

Официалните данни на енергийното министерство на САЩ, публикувани вчера, показаха намаляването на запасите от суровината през миналата седмица само с 497 хил. барела, както и повишаване на тези от бензин с 1,77 млн. барела. Експертите прогнозираха значително по-голямо съкращаване на стоковите запаси от петрол в страната.

Запасите в терминала в Кушинг, Оклахома, където се съхранява търгувания на NYMEX петрол са подскочили миналата седмица с 1,09 млн. барела.

Добивът на петрол в САЩ не е променил обема си и остава на високото равнище от 11,6 млн. барела на денонощие. Вносът на суровината в страната се е покачил с 30 хил. барела, до 7,42 млн. барела на денонощие, докато износът се увеличил с 51 хил. барела - до 2,325 млн. барела на денонощие.